Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski z Zubrzycy

Piękne widoki na Tatry, rozległe torfowiska, leśne borówki, a także bogata tradycja – czas poznać skarby Orawy! Tym razem podczas letniej trasy Radia Kraków odwiedziliśmy Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, który przygotowuje się do Święta Borówki.

Fot. Daman Radziak


Święto Borówki to największa impreza plenerowa w skansenie, podczas której co roku prezentowany jest dorobek artystyczny lokalnych zespołów regionalnych oraz dorobek kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich. Nasi reporterzy Bartłomiej Bujas i Bartosz Niemiec poznali historię tego miejsca, nauczyli się, jak przyrządzać zupę borówkową, a także skosztowali sałaty gotowanej na serwatce podawanej z ziemniakami.

Na antenie zaprezentował się Zespół Folklorystyczny "Orawiacy" z Lipnicy Wielkiej oraz Niedźwiedzie Orawy, czyli Panie i Panowie, którzy siłują się na ręce i są w tym jedną z najlepszych grup armrestlingowych w kraju.

MUZEUM - ORAWSKI PARK ETNOGRAFICZNY


Orawski Park Etnograficzny to pierwsze w powojennej Polsce muzeum na świeżym powietrzu. Kompleks zajmuje powierzchnie 12 hektarów i składa się z ponad 60 obiektów. Część z nich była przenoszona z innych miejscowości.

Przestrzeń muzeum została oficjalnie otwarta w 1955 roku. Zalążkiem do powstania skansenu stał się Dwór Moniaków.

OPE to kilkadziesiąt różnych wystaw i spójna historia o życiu na Orawie między XVII a XX wiekiem.

POZNAJEMY KULTURĘ ORAWSKĄ - ZESPÓŁ “ORAWIACY” Z LIPNICY WIELKIEJ

Orawę zamieszkują Górale Orawscy. Mają własną gwarę, stroje i tańce ludowe. Muzyka też nieco różni się od muzyki pozostałych góralskich grup na południu Małopolski. Na Orawie jest kilka grup folklorystycznych, które dbają o zachowanie tradycji swoich przodków. Naszym przewodnikiem po orawskiej kulturze byli członkowie zespołu „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej.

Fot. Damian Radziak

SIŁUJEMY SIĘ NA RĘCE Z NIEDŹWIEDZIAMI ORAWY

Pod nietypową nazwą “Niedźwiedzie Orawy” kryje się zespół armwrestlingowy. Klub liczy obecnie około 70 osób. Panie i Panowie w różnym wieku siłują się na ręce i są w tym najlepszą drużyną w kraju. Podczas kwietniowych Mistrzostw Polski w siłowaniu się na ręce Niedźwiedzie wywalczyły aż 80 medali, tym samym już po raz 8. wygrali klasyfikację generalną.

Czy armwrestling to pełnoprawny sport? Jak wyglądają zawody? Jak zostać NIEDŹWIEDZIEM? - tych pytań nie mogło zabraknąć.

SPECJAŁY KUCHNI ORAWSKIEJ

Orawa potrafi zaspokoić wszystkich miłośników dobrego jedzenia. Lokalne specjały to oczywiście kwaśnica, dobrze przyrządzona baranina, czy wędzone wieprzowe wędliny. Ale górale orawscy są bardzo wege. Dawniej rzadko jadali mięso, właściwie tylko od święta, a w tygodniu podawano potrawy z kiszonej kapusty, czy ziemniaki z kwaśnym mlekiem, lub sałatą gotowaną na serwatce. Orawa słynie też z owczych i krowich serów oraz różnego rodzaju placuszków ziemniaczanych, czy zbożowych. Potrawy przyrządzano i nadal są tam przyrządzane także z darów lasu – z grzybów, jeżyn, malin, brusznic, żurawin, a także z borówek gospodynie z Orawy są w stanie wyczarować cuda.

Specjały kuchni Orawskiej serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zubrzycy Górnej oraz Podwilka.

21. ŚWIĘTO BORÓWKI W ZUBRZYCY GÓRNEJ

Jeśli len to orawskie złoto, borówka musi być szafirem. Owoce z tego regionu od lat goszczą nie tylko na polskich ale także europejskich stołach. To ważny towar eksportowy. Borówki trafiają między innymi do Włoch i Francji.

Święto Borówki to jedna z największych imprez cyklicznych o charakterze folklorystycznym na południu Małopolski.  Na uczestników czekają pokazy zajęć gospodarczych, ludowa muzyka i oczywiście lokalna kuchnia. Będzie także coroczny konkurs wiedzy o Orawie. Zaplanowano również dodatkowe atrakcje związane ze 100.leciem istnienia Lasów Państwowych oraz 100.leciem OSP z Zubrzycy Dolnej i Górnej.

Fot. Damian Radziak

Fot. Damian Radziak

Autor:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię