Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski w Zawoi, czyli najrozleglejszej wsi w Polsce

Radio Kraków znów zagościło pod Babią Górą. Tydzień temu byliśmy na Orawie, a teraz w Skansenie PTTK im. Józefa Żaka na Markowych Rówieńkach w Zawoi. Sama Zawoja też nie jest zwyczajna, ponieważ jest to najrozleglejsza wieś w Polsce. Na spotkanie z kulturą Górali Babiogórskich ruszyły Agnieszka Barańska i Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

Skansen na Markowych Rówienkach

Na Zespół Budownictwa Ludowego składa się zaledwie kilka obiektów. To trzy chałupy, spichlerz, kuźnia i zrekonstruowane schronisko. Pomysłodawcą utworzenia skansenu był wieloletni prezes tamtejszego oddziału PTTK - Józef Żak. Ekspozycja miała swój początek w 1973 roku. Najstarsza i zarazem najcenniejsza jest chałupa Franciszka Stopiaka z początku XIX wieku. Warto zwrócić uwagę także na chałupę Franciszka Kudzi z 1900 roku, gdzie obejrzymy wystawę Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK poświęconą babiegórskiemu przewodnictwu.
Anna Kulka, dyrektorka Babiogórskiego Centrum Kultury i Regina Wicher, etnografka

Babiogórski Park Narodowy

To jeden z 23 polskich parków narodowych. Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m n.p.m.). Rocznie pojawia się tutaj ponad 100 tys. turystów. W obszarze Babiej Góry wyróżnia się wiele rzadkich gatunków zwierząt i roślin, np. głuszec czy rogownica alpejska. Park ma dobrze rozwiniętą sieć szlaków i schronisko na Markowych Szczawinach. O bezpieczeństwo zwiedzających dbają ratownicy GOPR, którzy niezmiennie  przypominają o tym, by zainstalować w telefonie aplikację Ratunek.
Maciej Mażul, rzecznik Babiogórskiego Parku Narodowego

Warsztaty bibułkarskie

Podczas naszej wycieczki do Zawoi zaprosiliśmy Państwa na warsztaty tworzenia kwiatowych kompozycji z bibuły. Misternym rękodziełem zajmują się twórczynie ludowe Emilia Surzyn i Marianna Małysa. Bibułkarki czerpią inspirację z przyrody, a ich kwiatki mogłyby z powodzeniem trafić na grządkę. Lepiej jednak sprawdzają się jako ozdoba palemek wielkanocnych, wieńców dożynkowych oraz koszyczków, które każdy z nas może postawić sobie np. na biurku. Dla zapominalskich dodatkowy bonus - bibułkowych roślinek nie trzeba podlewać.  
Lokalne twórczynie Emilia Surzyn i Marianna Małysa

Czas na strawę!

Czas na strawę nie tylko dla ducha. Okolice Babiej Góry należały raczej do ubogich rejonów, więc trzeba było nieźle się zastanowić, co do garnka włożyć. Podstawę stanowiła owsiana mąka, ziemniaki i kapusta. Ale od czego las, gdzie można było zbierać jagody i grzyby i potoki pełne ryb. A jak ktoś wolał koło domu zostać, to często pod ręką miał pokrzywy. Z nich też można coś ugotować - na przykład zupę, co udowodniło Koło Gospodyń Wiejskich „Babiogórzanki”. Zupa smakowała znakomicie i parzyła, ale tylko zanim trochę ostygła. 

Ludowe granie i nie tylko

Zawoja rozbrzmiewa ludowym graniem i nie tylko. To stąd wywodzi się Potock, odważnie łączący babiogórskie pieśni z rockiem. Kobieca i bardziej tradycyjna część grupy wywodzi się z Juzyny - jednego z tutejszych zespołów regionalnych, których w okolicy nie brakuje. Babiogórska Jesień Muzyczna to wydarzenie, które gromadzi wielbicieli góralskiej kultury. W tym  roku także się odbędzie, więc najbliższą edycję zapytałyśmy Annę Kulkę. Babiogórska Jesień rozpocznie się 29 września i potrwa do 1 października.  Od strony muzycznej zaprezentował się zespół Cieślica, który wbrew swojej  nazwie „Siekiera” bynajmniej  od babiogórskiego folkloru się nie odcina. 

Skarby Górali i Zawojski Festiwal Biegowy, czyli dla każdego coś miłego

Projekt „Skarby Górali spoza Podhala” jest wspólną inicjatywą Fundacji Mapa Pasji, 5 gminnych ośrodków kultury z południowej Małopolski (Łącko, Piwniczna-Zdrój, Krynica-Zdrój, Zawoja i Lipnica Wielka) i norweskiej firmy Håskog. Ma on popularyzować wiedzę na temat Górali Białych, Nadpopradzkich, Spiskich, Pienińskich, Babiogórskich, Orawskich i Kliszczaków. W Zawoi niebawem odbędzie się spektakl z udziałem społeczności lokalnej oraz kolejne pikniki questowe. Powstanie także film i książka.
Zawojski Festiwal Biegowy AliorBank odbędzie się po raz pierwszy. 12 sierpnia do rywalizacji staną profesjonaliści i amatorzy. Biegacze wybiorą spośród trzech, odpowiednią dla siebie trasę pod względem trudności: Diablak Ultra Trail, Półmaraton Zawojski i Zawojska Szóstka. Wszystkie łączy niesamowity babiogórski krajobraz. Ambasadorem biegu jest utytułowany biegacz długodystansowy Roman Ficek.
Regina Wicher, etnografka 
Paweł Franczak i Ewa Ficek, sztab organizacyjny Zawojskiego Festiwalu Biegowego
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię