Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski w Nowym Targu

Ale lato! W piątek, nim ruszymy na weekend, poznajmy Wakacyjne Skarby Małopolski. Tym razem wakacyjna trasa zaprowadziła nas do Miasta. Na Podhalu każdy wie, że chodzi o Nowy Targ.

Fot. Piotr Korczak

Dziennikarze Radia Kraków: Magdalena Zbylut-Wiśniewska i Kuba Niziński podziwiali dawny układ urbanistyczny miasta ze średniowiecznym rynkiem, podejrzeli proces produkcji tradycyjnych nowotarskich lodów i zapytali, czy symbolem Nowego Targu - jak starożytnych Aten - może być sowa. W programie ponadto: propozycje wycieczek rodzinnych, rowerowych i górskich, Muzeum Drukarstwa z cenną maszyną z wiedeńskiej fabryki Helbig & Muller i na koniec sport w wielkim stylu. Nasze plenerowe studio odwiedzi unihokeista Łukasz Chlebda.

Posłuchaj rozmowy z Arkadiuszem Szymczykiem, kierownikiem Referatu Sportu i Turystyki UMNT i Jakubem Bryniarskim, przewodnikiem beskidzki

Arkadiusz Szymczyk, kierownik Referatu Sportu i Turystyki UMNT i Jakub Bryniarski, przewodnik beskidzki opowiedzieli nam, dlaczego do Nowego Targu warto przyjechać na dłużej.

W Nowym Targu mamy Szlak Nowotarskich Owiec i rzeźby nowotarskich owiec. To także lotnisko z najpiękniejszym widokiem na Tatry, Gorce, Pieniny i pasmo Babiej Góry.

Blisko Nowego Targu znajduje się rezerwat Bór na Czerwonym, można wyjść na Turbacz czy pójść na Łapsową Polanę czy do Doliny Łopusznej. Szlaków jest całe mnóstwo.

Nowy Targ to także ścieżki rowerowe. Sam miejski system ścieżek rowerowych liczy ok. 32 km, a przez Nowy Targ przebiegają też Szlak Rowerowy Wokół Tatr oraz VeloDunajec.

Miasto jest świetnie skomunikowane z Beskidami. Można poprowadzić stąd wiele wycieczek rowerowych i nie tylko, także korzystając z komunikacji miejskiej.

Warty polecenia jest żółty szlak do Tymbarku.

Warto więc do Nowego Targu zawitać na dłużej, tym bardziej że w ostatnich latach bardzo rozwinęła się baza noclegowa.

Posłuchaj relacji z wizyty w Muzeum Drukarstwa

W Polsce podobne muzea znajdują się w Warszawie, Cieszynie czy Radomsku, ale tylko to w Nowym Targu może poszczycić się cenną maszyną z wiedeńskiej fabryki Helbig und Muller. W XIX wieku sprowadzono ją z Krakowa furmankami do drukarni Ignacego Borka, który właśnie w Nowym Targu założył pierwszą na Podhalu drukarnię.

Posłuchaj rozmowy z Wiktorią Kowalczyk-Szlagą

Po ekspozycji oprowadziła nas Wiktoria Kowalczyk-Szlaga, która zaprosiła także do odwiedzenia innych muzeów i wystaw w Nowym Targu

Posłuchaj relacji z lodziarni Żarneckich

Nowy Targ słynie z małych rodzinnych lodziarni. Lody z naturalnych składników produkuje się pokoleń. Co ważne, lody nowotarskie są wpisane na listę produktów tradycyjnych. Deser ma kremową konsystencję i musi być podany koniecznie w chrupiącym waflu.

Wybraliśmy się do lodziarni Żarneckich w Rynku, gdzie w tajniki produkcji wprowadziła nas Maria Nowaczyk, teściowa właścicielki.

Posłuchaj rozmowy z Danielem Urbaniakiem

Tego gościa nie mogło zabraknąć! Daniel Urbaniak – przyjaciel sów i Radia Kraków.

Sowami zajmuje się już od 20 lat. Ta pasja przerodziła się w piękne fotografie i film – 35-minutowy film o sowach, które mieszkają w Nowym Targu. To historia czterech rodzin uszatki zwyczajnej. Film powstawał 5 lat. Daniel Urbaniak wszystko zrobił sam.

A film będzie można zobaczyć 30 lipca na dziedzińcu Radia Kraków późnym wieczorem. Zapraszamy!

Posłuchaj Radiowego WOS-u o sowach.

Posłuchaj rozmowy z Łukaszem Chlebdą i Piotrem Ligasem

Na czym polega unihokej i czym się różni od hokeja? Czy grają w niego hokeiści? I czy trudno zacząć? O to zapytaliśmy Łukasza Chlebdę i Piotra Ligasa.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię