O odwodnieniu organizmu z Małgorzatą Morawską - dietetyk z Zakładu Medycyny Sportowej i Żywienia Człowieka Akademii Wychowania Fizycznego rozmawia Wiola Gawlik.
- Ciało ludzkie składa się w 60% z wody. Tymczasem większość z nas jest permanentnie odwodniona. Jak to możliwe?
- Bardzo prosto. Te granice zawartosci wody są jeszcze szersze, bo przyjmuje się, że nasz organizm składa się w 50-70% z wody. Mamy wodę wewnątrzkomórkową i pozakomórkową i to decyduje, czy jesteśmy odwodnieni, czy też nie.
Czy najbardziej na odwodnienie organizmu jesteśmy narażeni latem, w upały?
- Myślę, że tak. To w dużej mierze zależy od temperatury zewnętrznej, od wilgotności. Duża część naszego społeczeństwa jest odwodniona nie tylko latem, ale w ciągu całego roku.
- Czy w związku z tym musimy pić te 1,5 litra wody mineralnej niegazowanej dziennie, żeby odpowiednio nawodnić swój organizm, czy może jest to większa ilość?
- Trzeba to dopasować indywidualnie do potrzeb organizmu. Wśród osób rekreacyjnie uprawiających sport to zapotrzebowanie jest większe. Trzeba na pewno chronić się przed uczuciem pragnienia, bo to uczucie sugeruje, że nasz organizm jest już odwodniony. Jest to odwodnienie rzędu około 2%. Nie powinniśmy do niego dopuszczać.
- Czyli pijemy wtedy, kiedy nie chce nam się pić. Czyli kiedy?
- Powinniśmy pić regularnie, co kilkanaście, kilkadziesiąt minut, po kilka łyków, by nasz organizm był ciągle nawadniany.
- Czy można spożyć za dużą ilość napojów? Czy można "przepić się" wodą?
- Można. Takie duże ilości wypijanych płynów zwiększają oddawanie moczu i organizm przestaje to kontrolować, więc usuwa nadmierną ilość płynów z organizmu. Jednak przy codziennym spożywaniu płynów, jest to rzadkością.
- Mówiąc płyny - co Pani ma konkretnie na myśli? Musimy pić tylko wodę mineralną niegazowaną, czy myśli Pani też o sokach, herbatach i innych napojach?
- Płyny, które zawierają kofeinę i teinę - będą odwadniać. Mówi się, że po wypiciu kawy powinniśmy wypić pół szklanki wody, by częściowo uzupełnić te płyny, które zostały usunięte z organizmu. Fajnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie wody smakowej, np z kawałkami arbuza lub cytryny.
- Jakie są konsekwencje odwodnienia organizmu?
- Odwodnienie może prowadzić do zaparć, do bólów głowy, zmęczenia, do rozwinięcia się choroby cieplnej.
- Unikajmy takich sytuacji i nawadniajmy swój organizm - szczególnie w upały.
- Unikajmy takich sytuacji i nawadniajmy swój organizm - szczególnie w upały.