Niedawno obchodziliśmy 98-lecie Radia Kraków. Co roku świętujemy i obnosimy się z nasza miłością do radia. Warto przypomnieć co działo się w Radiu Kraków z okazji naszego jubileuszu 85-lecia.
To było wyzwanie artystyczne i organizacyjne. Prawdziwa przygoda dla aktorów i realizatorów.
Najlepsi krakowscy aktorzy stanęli za mikrofonami aby zrealizować słuchowisko odegrane na żywo z udziałem publiczności. Przedsięwzięcie wyreżyserował Andrzej Seweryn, a Olo Walicki, pod słowa Wyspiańskiego, podłożył poduszkę świetnej muzyki. Radio realizowało spektakl "na żywo", wystawiało sztukę, a reportaż pokazał to wydarzenia od kulis. To niezwykłe widowisko zostało pokazane na wielu płaszczyznach. Sceny z prób i rozmowy wykonawców są pretekstem do narodowej debaty o nas, o polskości. Wszyscy mają świadomość siły tekstu, który powstał ponad 100 lat temu i oddaje to, co czujemy dziś, kiedy próbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie: jacy jesteśmy?
"W reportażu przewijają się rozmowy o sztuce, historii, narodzie i powinnościach. Wszystko to spaja jedność miejsca - budynek Radia Kraków i ważny dla polskiej tożsamości tekst literacki. Doskonale wkomponowana muzyka, fragmenty sztuki i sceny z życia. Warsztatowo na najwyższym poziomie" - z rekomendacji jury Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich do Nagrody im. M. Łukasiewicza (za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury) w 2014 roku.