"Dla zamówień, które szacujemy do 130 tysięcy złotych bz podatku VAT, nie musimy stosować ustawy Prawo Zamówień Publicznych, aczkolwiek wciąż trzeba zwracać uwagę, by wydatkowanie środków odbywało się w sposób gospodarny, efektywny i konkurencyjny. Powyżej tej kwoty musimy stosować się przepisów ujętych w ustawie" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Surówka.

Zamówienie publiczne dotyczy wszystkich usług i dzielone są na trzy kategorie: budowa lub remonty istniejących obiektów, usługi takie jak np. sprzątanie oraz zakupy towarów (m.in. pojazdów). "Najpierw zamieszczone zostanie ogłoszenie dotyczące takiego zamówienia, na przykład na stronie internetowej instytucji. Następnym etapem jest przygotowanie procedur i dokumentów, specyfikacji zamówienia, które publikowane jest w Biuletynie Zamówień Publicznych. Na końcu podmiot publiczny dokonuje analizy otrzymanych ofert" - wymienia zastępca dyrektora Wydziału Administracji i Logistyki Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak się okazuje, cena jest kluczowym, ale nie najważniejszym kryterium wyboru.

Na stronie Urzędu Miasta Krakowa wśród aktualnych ogłoszeń o zamówieniach publicznych na usługi są m.in. dotyczące druku wydawnictw, usług pocztowych, sprzątania pomieszczeń czy usług informatycznych.