12 marca w Krakowie obchodzimy jubileusz 80. urodzin księdza profesora. W Radiu Kraków prezentujemy fragmenty dwóch książek - wywiadów, ze światowej sławy naukowcem.
W książce "Bóg i nauka" (Copernicus Center) Michał Heller w rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które ukształtowały jego życie: religii i nauce. Wybitny uczony wspomina również wydarzenia ze swojego życia: trudy dzieciństwa na Syberii, studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach komunizmu.
"Wierzę, żeby rozumieć" - to tytuł książki, która w marcu ukazuje się nakładem Znaku i Copernicus Center. To efekt wielogodzinnych rozmów prowadzonych przez trzech autorów: pisarza, księdza i naukowca, z księdzem profesorem Michałem Hellerem. To barwna, wielowątkowa opowieść, w której poznajemy niezwykłe losy słynnego księdza, filozofa i kosmologa.
"Rozdaliśmy role wcześniej - mówi Wojciech Bonowicz. - W naszych osobach spotykają się różne żywioły, z którymi Michał Heller miał do czynienia w swoim życiu. Ja jestem dziennikarzem, pisarzem, poetą, a Michał Heller jest człowiekiem, pióra, słowa, bardzo pięknie piszącym i to jest na pewno ważny aspekt. Zbigniew Liana jako ksiądz spełnia wszelkie warunki, żeby z księdzem Michałem rozmawiać na tematy teologiczne i z pogranicza filozofii i teologii. Bartosz, to naukowa prawa ręka księdza Michała. Więc dzięki temu tercetowi czuliśmy się dobrze uzbrojeni, mogliśmy się wzajemnie wspierać. Te rozmowy powstawały w czasie kilkunastu sesji w krakowskiej kawiarni De Revolutionibus".
Jak mówi prof. Bartosz Brożek pomysł był prosty: "Chcieliśmy opowiedzieć nie tylko o filozofii, czy nauce, którą uprawia ksiądz profesor Michał Heller, ale też o jego życiu. Nasze rozmowy, mam nadzieję, przeprowadzają nas przez fascynujący życiorys profesora i przy okazji pokazują, jak z tego życia wyrasta jego myśl".
Michał Heller – ksiądz katolicki, filozof, kosmolog. Prestiżową Nagrodę Templetona z rąk księcia Filipa otrzymał za pokonywanie barier między nauką a religią Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień, autor kilkudziesięciu książek, m.in. "Nowa fizyka i nowa teologia", "Logos Wszechświata", "Podróże z filozofią w tle", "Granice nauki", "Bóg i geometria".
W radiowej bibliotece fragmentów obu książek słuchamy w wykonaniu Jacka Romanowskiego.
Premiera 7 marca o 11.45.