Prof. Janusz Skalski - jeśli nie operuje, nie leczy, nie ratuje życia, nie wykłada, nie uczy następców, to poświęca się swojej drugiej największej pasji – historii medycyny. Ta książka jest tego dowodem, efektem wieloletnich poszukiwań, badań, lektur. Napisana z zawodowym, ale też literackim zacięciem, opowiadająca zarówno o losach medycyny na Akademii Krakowskiej, jaki i o pierwszych szpitalach, aptekach, dawnych sposobach leczenia, medycznych eksperymentach, przełomowych odkryciach, związkach medycyny z astrologią i tajemniczej działalności znachorów. Dowiadujemy się o chorobach władców i słynnych Polaków, o sposobach ich leczenia i o tym jak wyglądała opieka lekarska na królewskim dworze.

„Śledzić losy medycyny, to tak jak śledzić poziom życia ludzi na przestrzeni wieków, ich zdrowotność, rozwój kulturowy, stan oświaty i nauki, mądrość lub nieodpowiedzialność monarchów zarządzających państwem”.

Fragmentów książki słuchamy w interpretacji Anna Radwan-Gancarczyk.


Janusz Sklaski, "Medycyna w Polsce od czasów najdawniejszych do upadku I Rzeczypospolitej". Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2016
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka
Opracowanie i adaptacja: Barbara Gawryluk