Dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury przy ul. Smętnej, na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni ponad 1500 m2 powstaną zautomatyzowane pracownie pięciu modułów badawczych: bioinformatyki, chemii leków, bioanalizy, mechanizmów działania in-vitro i modeli behawioralnych in-vivo.
Uruchomienie nowych laboratoriów, wyposażonych w unikatową, wysokowydajną aparaturę o wartości ponad 45 mln zł, umożliwi prowadzenie strategicznych badań nad problematyką zaburzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego, w tym m.in. depresji, schizofrenii, zaburzeń lękowych, uzależnień od substancji psychoaktywnych, chorób neurodegeneracyjnych.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Cierpi na nią 350 mln ludzi na świecie. W Polsce przyjmuje się, że na depresję choruje 1,5 mln osób. Ośrodek, który powstaje na terenie IF PAN ma być odpowiedzią na potrzebę skuteczniejszych farmakoterapii leczących choroby psychiczne, także depresję.
Ośrodek Cephares jest również nastawiony na kompleksową realizację programu przedklinicznego rozwoju leków we współpracy z przemysłem farmaceutycznym. Otwarcie planowane jest na początek 2024 roku.