Wystawa "Fundator- Hrabia Władysław Zamoyski" / fot. MGS w Zakopanem
J.Drużyńska rozmawia z L. Rosińską - Podleśny
FUNDATOR – HRABIA WŁADYSŁAW ZAMOYSKI
Rok 2024 ustanowiono w Polsce rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego, w setną rocznicę jego śmierci, w uznaniu zasług, również tych dla Zakopanego.
Władysław Zamoyski - hrabia herbu Jelita – ur. 18 listopada 1853 r. w Paryżu, zm. 3 października 1924 r. w Kórniku – wielkopolski szlachcic, polski działacz społeczny, fundator Zakładów Kórnickich. Także członek założyciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie . W 1899 r. kupił na licytacji tereny w Tatrach i na Podhalu, włączył się w każdą sprawę zakopiańską, pomagał instytucjom, stowarzyszeniom, wspierał inicjatywy kulturalne. W testamencie cały swój majątek przekazał Narodowi Polskiemu.
Hrabia Zamoyski był m.in. fundatorem Bazaru Polskiego - budynku, w którym w 1911 roku powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy i wydarzenia kulturalne, a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki.
Projekt wystawienniczy „Fundator Hrabia Władysław Zamoyski” opowiada nie tylko o postaci i zasługach Hrabiego, ale także prezentuje 19 artystów i ich dzieła, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej Bazaru Polskiego , a którzy bardzo aktywnie działali na polu kulturalnym i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego.
Artyści: Wojciech Brzega, Kazimierz Brzozowski, Adam Chmielowski, Zefiryn Ćwikliński, Stanisław Gałek, Stanisław Gąsienica-Sobczak, Jan Gąsienica-Szostak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Karol Kłosowski, Bronisław Kopczyński, Janusz Kotarbiński, Tymon Niesiołowski, Jan Rembowski, Jan Rykała, Władysław Skoczylas, Alfred Terlecki, Bogdan Treter.
Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.
Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury
Kuratorka wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny
8 czerwca - 31 sierpnia 2024
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
Jednostka Zakopiańskiego Centrum Kultury
Harry Whitehorse International Wood Sculpture Festival - Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w Drewnie Harry’ego Whitehorse’a
MONONA, WISCONSIN
JUNE 14 – 22, 2024
To wyjątkowe wydarzenie było pierwszym międzynarodowym festiwalem poświęconym rdzennej ludności. Podczas tygodniowego pobytu artyści - rzeźbiarze z różnych stron świata przygotowywali swoje prace poznając tradycje, historię i kulturę plemienia Ho- Chnuk a także pozwalając miejscowej społeczności poznać bogatą tradycję współczesnej i tradycyjnej rzeźby w drewnie. W plenerze udział wzięło 12 artystów z Ghany, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Peru, Indii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Polski.
Część prac prezentowanych będzie od sierpnia na rocznej wystawie plenerowej w Ogrodzie Botanicznym Olbrich w Madiosn.
Kolejny Międzynarodowy Festiwal Rzeźby w Drewnie Harry’ego Whitehorse’a odbędzie się w 2026 roku
za: https://www.harrywhitehorse.com/festival/
Harry Withehorse (1927 - 2017) artysta indiański z plemienia Ho-Chunk, zajmował się m.in. rzeźbą w metalu i drewnie, malarstwem olejnym i rzeźbą. Urodził się wigwamie niedaleko Indian Mission w Black River Falls w 1927 roku. Swoją artystyczną karierę rozpoczął jako uczeń swojego wuja, utalentowanego złotnika. W czasie II wojny światowej jako szesnastolatek wstąpił do marynarki wojennej /United States Navy ”. „Zawsze mówił, że kiedy jechali do Europy, wielu innych marynarzy — chodziło do barów na lądzie, podczas gdy on odwiedzał muzea” — mówiła w wywiadzie jego żona. Deborah Whitehorse. „Był pod wrażeniem tego, co zobaczył, i w tym momencie postanowił, zostać artystą”. Po odbyciu służby wojskowej Whitehorse uczęszczał na Uniwersytet Wisconsin, gdzie studiował anatomię człowieka i zwierząt. Studiował również malarstwo olejne w Arthur Colt School of Fine Arts w Madison, a następnie uczęszczał do Madison Area Technical College. Zdobyte doświadczenie i wiedzę wykorzystał w swojej artystycznej pracy. Inspiracje do swojej sztuki czerpał z dzikiej przyrody Wisconsin a także tradycji Ho – Chunk. „Myślę, że czuł głęboką więź, szacunek i zobowiązanie wobec swojego dziedzictwa" - mówiła Deborah Whitehorse. Harry Withehorse zmarł w wieku 90. lat w 2017 roku w Madiosn
tekst na podstawie artykułu w: Remembering Harry Whitehorse | Madison365
w trakcie powstawania rzeźby Lidii Rosińskiej - za FB Festiwalu - Photos: Jessica Koopman