Mit, historia, tajemnica. Czy Wawel da się poznać?
Wawel może być postrzegany w sposób indywidualny – dla jednych jest miejscem turystycznym, dla innych sacrum, jeszcze dla innych przestrzenią intymną, wypełnioną własnymi wspomnieniami i refleksjami.
Do jakiego stopnia Wawel mój jest Wawelem naszym, a do jakiego stopnia Wawel nasz jest Wawelem moim? - mówi Andrzej Nowakowski.
W tym napięciu między osobistym a wspólnotowym kryje się istota wawelskiego mitu. Dr Beata Kwiatkowska-Kopka, jako archeolog, dostrzega Wawel nie tylko w wymiarze historycznym, ale również przestrzennym. Podkreśla znaczenie patrzenia ponad powierzchnię – dostrzegania całości w trzech wymiarach, a nie tylko pojedynczych artefaktów czy detali architektonicznych.
Jednym z fundamentalnych tematów związanych z Wawelem jest jego mitotwórcza natura. To podejście ukazuje, że znaczenie tego miejsca wykracza poza materialną obecność budowli. Jest to przestrzeń, którą kolejne pokolenia obudowywały w narracje, a tajemnica stanowi jej integralną część. Wawel jest pełen niewyjaśnionych historii – od legendarnych, jak ta o smoku wawelskim, po rzeczywiste tajemnice archeologiczne i historyczne.
W Wawelu jest cała masa nierozwiązanych tajemnic, zagadek. Element tajemniczości jest integralnym elementem tworzącym mit wawelski – mówi Andrzej Nowakowski.
(cała rozmowa do posłuchania)