"Uważna i dialektyczna" to kolejna duża wystawa w w Zofia Weiss Gallery Tym razem jest ona dedykowana kobietom artystkom. Tytuł wystawy jest trawestacją tytułu kultowego filmu „Rozważna i Romantyczna” (Sense and Sensibility) nakręconego na podstawie powieści angielskiej pisarki Jane Austen z 1811 roku. Fabuła „Rozważnej i Romantycznej” osnuta jest wokół kontrastu kobiecych charakterów, a tytułowy rozsądek i romantyczność generuje różne i fascynujące modele zachowań.
Te właśnie niejednorodne zachowania mają bez wątpienia swoje odbicie w dziełach kobiet artystek, które zaprezentujemy na naszej wystawie. Tytuł zawiera dwa słowa: uważna i dialektyczna – oba definiujące naturę płci pięknej. Uważna – to czujna i wyczulona, skoncentrowana, wpatrzona i wsłuchana ale też skrupulatna, drobiazgowa i wnikliwa.
A co znaczyć może – dialektyczna? To dochodząca do prawdy poprzez ujawnianie sprzeczności tkwiących w pojęciach i sądach. Ujmująca rzeczywistość jako proces wyłaniania się i przezwyciężania przeciwieństw. Zajmująca się poprawnością argumentacji dążącej do wznoszeniem się umysłu od danych zmysłowych do obiektywnej prawdy czyli idei.
Na wystawie dzieła wybitne, które budują atrakcyjną i dyskursywną strukturę ekspozycji
- A
- A
- A
"Uważna i dialektyczna” - Malarki, rzeźbiarki, projektantki na wystawie w Zofia Weiss Gallery
Ekspozycja dedykowana kobietom artystkom nosi tytuł „Uważna i dialektyczna", który jest trawestacją tytułu kultowego filmu „Rozważna i Romantyczna” nakręconego na podstawie powieści angielskiej pisarki Jane Austen z 1811 roku. Fabuła „Rozważnej i Romantycznej” osnuta jest wokół kontrastu kobiecych charakterów generujących różne i fascynujące modele zachowań . Te niejednorodne zachowania - jak mówi kuratorka wystawy Zofia Weiss – mają swoje odbicie w dziełach pokazywanych na wystawie . O sztuce reprezentujących różne pokolenia artystek w programie Koło kultury z Zofią Weiss historykiem sztuki, kuratorką wystawy Jolanta Drużyńska.
W gronie uczestniczek wystawy są : Aleksandra Biedrzycka, Zofia Błażko, Anna Błądek, Aleksandra Brodzińska, Maria Czarniecka, Ewa Ćwikła, Anna Jagodova, Mariola Jaśko, Nina Zielińska – Krudysz, Małgorzata Lazarek, Daria Miloszewska, Ewa Rosiek – Buszko, Kaja Solecka, Agnieszka Staak – Janczarska, Gocha Meg Stankiewicz, Mariola Wawrzusiak, Katarzyna Zawierucha.
Dodatkowo, z grona klasyków: Zofia Albinowska-Minkiewiczowa (1886 - 1972), Carlotta Bologna (1909 - 2001) i Aneri Irena Weissowa (1888 - 1981) oraz nieco rzemiosła i sztuki naiwnej.

UWAŻNA I DIALEKTYCZNA.
25 LISTOPADA 2023 – 7 STYCZNIA 2024
Autor:
Jolanta Drużyńska
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:46
Wyjazdy na majówkę stają się coraz dłuższe. Zakopane poza pierwszą piątką najpopularniejszych miejsc!
-
07:21
Uwaga kierowcy! 1 i 3 maja w Krakowie parkowanie jest płatne
-
07:02
Nieletni sprawcy włamań w rękach policji. Łupy ukryli w sadzawce
-
06:45
Koniec zagrożenia lawinowego w Tatrach. Szybko ubywa śniegu
-
06:27
Wtorek zapowiada się bardzo ładnie. Chłodniej będzie tylko na Podhalu, tam też możliwy deszcz
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 29.04
-
06:08
Aplikacja, otwarte pytania i... spacerki z urzędnikami. W Krakowie będzie nowe otwarcie w konsultacjach?
-
20:22
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych
-
19:58
Otwórz się na e-usługi - Nowe możliwości dla Seniora
-
19:14
Od nestora do sukcesora: sukcesja firm rodzinnych w Polsce, czyli jak mądrze przekazać stery - rozmowa z mecenasem Pawłem Ratajem
-
18:26
Skrócony tydzień pracy w Polsce: ekspert o szansach i zagrożeniach
-
16:49
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Kryminalistyka w dobie popularności true crime
-
16:28
Atom, długi i inwestycje. Czy Polskę stać na wielkie projekty?