share
Uroki pogranicza: Czarna Góra! Radio Kraków na Spiszu
Dotarliśmy do Czarnej Góry — to trzeci przystanek letniej trasy Radia Kraków. W zagrodzie Korkoszów ugościło nas Muzeum Tatrzańskie. Nasi prowadzący Magdalena Zbylut-Wiśniewska i Maciej Skowronek zaprosili do wspólnego odkrywania skarbów pogranicza.
ZAGRODA KORKOSZÓW — MUZEUM KULTURY LUDOWEJ SPISZA
Najstarsze budynki zagrody wzniesione zostały jeszcze w XIX wieku. W 1919 roku budynek mieszkalny oraz gospodarczy rozbudowano o m.in. boisko i owczarnię. W latach 30. gospodarze zainwestowali w stajnię, wozownię, chlew, a także w pierwszy w okolicy kierat.
Rodzina Korkoszów ostatecznie przeniosła się na Słowację. 1980 roku jej potomkowie przekazali zagrodę na rzecz Skarbu Państwa z założeniem utworzenia tu muzeum. Jest to obecnie jeden z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego, które we wnętrzach zorganizowało ekspozycję etnograficzną pokazującą zamożne spiskie gospodarstwo z czasu międzywojnia.
CZARNA GÓRA NA STYKU KULTUR
To fascynujące miejsce, bo przenikają się tu różne kultury: polska i słowacka, góralska i romska. Ale czy tę wyjątkowość dostrzega się na co dzień? Rozmawiamy z romską poetką i pieśniarką Teresą Mirgą oraz miłośnikami historii i kultury Spisza Eugeniuszem Gogolą i Józefem Górką.
ODKRYĆ NA NOWO PIĘKNO NASZEGO KRAJU
Pandemia, czyli czas, kiedy wszyscy mieli ograniczone możliwości wyjazdu za granicę, odkryły przed Polakami na nowo piękno naszego kraju, a nawet najbliższej okolicy. Ostatnie lata pokazały, że turyści pokochali Małopolskę. Coraz popularniejsze stały się też bliższe i krótsze wyjazdy. Czy w tym sezonie, wolnym już od COVID-19 ten trend się utrzymał? Porozmawiamy o tym z wiceministrem sportu i turystyki, zakopiańczykiem, Andrzejem Gutem-Mostowym. Wraz z nim zaproponujemy słuchaczom między innymi zwiedzanie zabytków z nową aplikacją MonumentApp, która jest czymś w rodzaju pamiętnika z podróży po najpiękniejszych i najbardziej cennych miejscach dziedzictwa.
ELEGANCJA GÓRALA — DOBRE PORTKI TO PODSTAWA
Górale cenią sobie wygodę, ale nie bez znaczenia jest dla nich dobra prezencja. O tę dba m.in. Józef Wojtas, artysta ludowy i krawiec z Jurgowa. Dobre portki to takie, które posłużą przez całe życie. Przy czym ważna jest pieczątka w postaci parzenicy. Po niej łatwo rozpoznać pochodzenie właściciela.
ŚPISKI KOŁOC, MOSKOLE I KWAŚNICA, CZYLI SMAKOŁYKI OD KGW W CZARNEJ GÓRZE
To Koło Gospodyń Wiejskich od 2018 roku tworzą pełne energii i pasji kobiety, choć w ich szeregach są także panowie. Większość z nich to góralki i górale z dziada pradziada. Śpiewają, tańczą, gotują. Korzystają z lokalnych produktów. Zachwycają swoimi moskolami, gałuskami, zupą z sałoty, śpiskim kołocem czy kwaśnicą na baraninie. Targi, warsztaty, spotkania - widać ich i słychać! Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny czerwony strój spiski.
TUŻ OBOK 57. SABAŁOWE BAJANIA W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ
Od 12 do 16 lipca Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej znów rozbrzmiewa tańcem i muzyką. 57. Sabałowe Bajania to słynny Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych, który przyciąga artystów i miłośników z całej Polski. W tegorocznym programie pojawiły się dwa jubileusze: Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka oraz Kabaretu Góralskiego Truteń. Nie zabraknie także i tych dobrze znanych elementów jak pasowanie na zbójnika i rozpalenie watry.