Urlop z tytułu siły wyższej to dwa dni bądź też 16 godzin - jeżeli pracownik jest zatrudniony na pełny etat. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na niepełny etat, dla prostego rachunku na pół etatu, to przysługują mu nadal dwa dni siły wyższej, ale wymiar godzinowy jest przeliczany proporcjonalnie, czyli będzie mu przysługiwało 8 godzin zwolnienia tytułem siły wyższej.
Czy to znaczy, że z powodu powodzi, ulewy, wichury, pożaru przysługują nam te dodatkowe dni urlopu? Zerwało nam dach, zalało piwnice i nie możemy pracować? To jest siła wyższa?
To jest właśnie dosyć częsty błąd pracowników, którzy rozumieją siłę wyższą w znaczeniu prawa cywilnego. Natomiast w Kodeksie Pracy siła wyższa została zdefiniowana inaczej.
Posłuchaj całej rozmowy: radca prawny Anna Stokłosa i Marzena Florkowska.
Do końca września powinniśmy wykorzystać zaległy urlop za ubiegły rok. Warto jednak pamiętać, że oprócz zaplanowanego urlopu przysługuje nam urlop na żądanie, a także urlop okolicznościowy, czy w końcu urlop bezpłatny. Co do zasady, w pierwszym roku pracy roczny wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeśli pracownik był zatrudniony mniej niż 10 lat. Po tym okresie przysługuje nam 26 dni urlopu.