Marcin Małysz: Ciepło za oknem, trzeba na siebie uważać, co nie oznacza oczywiście,  że seniorzy powinni zamknąć się w domu.

Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta ds. polityki senioralnej: Zamykanie się w domu, to przepis na smutek, samotność i gorszą kondycję fizyczną. Ale jeżeli jest naprawdę upalnie, bądźmy rozsądni – spacer w godzinach porannych lub późnym popołudniem. Pamiętajmy, że Kraków ma mnóstwo parków, więc można spędzać ten letni czas właśnie tam. Do każdego parku bez problemu dojedziemy komunikacją – autobusy i tramwaje są klimatyzowane. Co można robić w parku? A na przykład przyjrzeć się roślinom, zobaczyć urządzenia do ćwiczeń i oczywiście poćwiczyć. W Krakowie są też parki kieszonkowe, praktycznie na końcu każdej ulicy znajduje się taka przestrzeń. Wychodząc z domu na dłuższy spacer warto wziąć z domu wodę – nalać ją do butelki wielorazowego użytku, można dodać trochę soku z cytryny czy odrobinę soli (żeby się nie odwodnić). W parkach jest mnóstwo tlenu, a przebywanie w nich zalecają lekarze zajmujący się zdrowym starzeniem.

Są też urządzenia do ćwiczeń.

- Ale zdarza się, że są okupowane przez osoby młodsze, co świadczy o tym, że tego sprzętu jest po prostu wciąż za mało. Zamiast czekać w kolejce do jednego czy drugiego urządzenia, można zagrać w boule. Mamy w Krakowie miejsca z boulodromami, więc infrastruktura jest; a boule można kupić, nie  kosztują dużo, za to będą służyć lata. Ta dyscyplina poprawia koordynację i wszechstronnie rozwija.

Czym są Centra Aktywności Seniora?

 - To nasz ogromny powód do dumy. CAS to miejsca, w których osoby, które ukończyły 60 lat, mogą ciekawie spędzić czas – cztery godziny dziennie, pięć dni w tygodniu. Tutaj organizowane są zajęcia gminastyczne, komputerowe, treningi pamięci, można przyjść też po prostu posiedzieć i porozmawiać przy kawie. CAS to miejsca, gdzie zawiera się nowe znajomości, przyjaźnie, uczy działania na rzecz dobra wspólnego – współpraca z przedszkolami, z domami dziecka. A, często CAS przenoszą się w plener, do tych parków właśnie.

Czy senior wie, jak powinien wezwać pomoc w razie potrzeby?

- W CAS seniorzy uczą się także nowych funkcji smartfonów, to jest bardzo przydatne. Bo czym jest to „zdrowe starzenie”? Jest również poczuciem bezpieczeństwa i dobrej orientacji. Ale to wszystko nie zastąpi jednak relacji – z najbliższymi, przyjaciółmi, sąsiadami. Czasem warto powiedzieć zaufanemu sąsiadowi, że wybieramy się tu i tu, że wrócimy o tej godzinie.