Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Uliczne" zawody w Krakowie

O zapomnianych, być może, dzisiaj krakowskich zawodach "ulicznych" w audycji "Kraków dla początkujących i zaawansowanych".

ze zbiorów MHMK

W czasach wieku XIX - i to wczesnego - kiedy dagerotyp jeszcze nie został wynaleziony, a o fotografii nikt nie słyszał - wielkie zasługi w portretowaniu krakowskiej ulicy mieli rysownicy. Znani i nieznani.
Józef Brodowski, czy Maciej Stęczyński bardzo się przysłużyli późniejszym historykom Krakowa, także i dlatego, że portretowali "jak leci" typy ludzi, nie bacząc na ich "skromną niekiedy kondycyę".
Oto Pani z koszykami i Pan sprzedający grzyby, jakbyśmy to dziś powiedzieli - z ręki. Z ratuszem w tle.  Rysunek pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
 
Jak Państwo widzą po minach osób sportretowanych przez fotografa Ilustrowanego Kuriera Codziennego - perspektywa zostania uwiecznionym elektryzowała przedwojenną publikę prawie tak, jak dziś telewizja. I tylko (jakbyśmy to w Krakowie powiedzieli) "bidne chłopaki" w odrobinę za dużych butach i odrobinę za krótkich spodniach nie tracą kontenansu i nie gapią się w obiektyw. Gazeciarze, czyli uliczni sprzedawcy IKAC-a i jego dodatków stanowili w przedwojennym Krakowie ważny składnik kolorytu ulicy.  Fotografia z wiosny (wczesnej) 1926 r. pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię