Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Uczelnia-Miasto-Region"

Kolejnym Godzinom Rektorskim w Radiu Kraków towarzyszyło hasło "Uczelnia-Miasto-Region". Z rektorami Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Muzycznej oraz Akademii Sztuk Pięknych porozmawialiśmy o współpracy uczelni z samorządem terytorialnym, wzmacnianiu lokalnej gospodarki oraz promocji miast i regionów.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj debaty
Godziny rektorskie: "Uczelnia-Miasto-Region"

 

Czy dorobek ekspercki uczelni jest w pełni wykorzystywany?


Rektor Akademii Muzycznej prof. dr hab. Wojciech Widłak o Centrum Muzyki: Akademia Muzyczna bardzo wspiera budowanie Centrum Muzyki, jeśli mówimy o Cichym Kąciku. Wspiera również budowę Centrum na Grzegórzkach. Dla nas to szczególnie istotne, że na Grzegórzkach mamy własne 4 hektary i będziemy budować Akademię, w co głęboko wierzę. Ważne jest to, żeby mówić o tych sprawach jednym głosem. Wspieramy obie inwestycje, ponieważ one budują lepsze warunki pracy dla naszych absolwentów.


Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk o Wesołej: Chcemy zaoferować miastu przestrzeń kultury dla mieszkańców, a nie dla turystów. Chcemy przekształcić naszą politykę kulturalną tak, alby mieszkańcy nie byli dodatkiem. Mamy też do zaoferowania budowanie takiej oferty, która jest odmienna od oferty muzeów i festiwali. Potrafimy łączyć różne inicjatywy i uaktywniać kreatywność mieszkańców. Chodzi o to, by dać ludziom szansę nie biernego zachwytu nad dziełami sztuki, tylko żeby uczestniczyć kreatywnie w życiu kulturalnym. Kolejna rzecz to sztuka wysokiej ichnologii. To jest nasza przyszłość.

 

Rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis : Dla mnie najważniejszą rolą jest kształtować czego, co nazywam polityką innowacyjną. Ta nasza Dolina Krzemowa się buduje. I to jest olbrzymia rola naszej uczelni. Nasi najlepsi absolwenci zostają w Krakowie. Tutaj jest nasz największy wkład.


Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz: Kończymy budowę dużego laboratorium, które będzie służyło temu, jak likwidować smog w miastach, jak przewietrzać miasto. Będą budowane modele komputerowe, ale też będzie można planować nowe dzielnice w miastach tak, żeby była możliwość przewietrzania. Będą też proponowane mechaniczne sposoby, jak można usunąć smog z miasta.


Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Piotr Borek: Realną współpracę mamy z kuratorium i ze szkołami. Ostatnio realizowaliśmy cykl Zaproś swojego wykładowcę. Odbyło się kilkadziesiąt otwartych wykładów, w których uczestniczyło ok. 7 tys. licealistów. To było realne działanie.


Rektor Uniwersytetu Rolniczego, prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor: Oczkujemy terenów, które nie będą zmienianie, jednak klimat się zmienia, warunki środowiskowe są całkowicie inne. Wile drzew wypada. Musimy dbać o to, żeby zrobić nowe nasadzenia drzewami, które w tych warunkach będą funkcjonować. Drzewo nie rośnie rok czy dwa, sadzimy je dzisiaj po to, żeby korzystały z nich następne pokolenia. To wszystko wymaga spojrzenia naukowego.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię