"Artyści Zakopiańscy 2024" kolejna edycja projektu wystawienniczego Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem jest okazją do poznania najnowszej twórczości artystów związanych z Zakopanem i Podhalem. Na ekspozycji prace zarówno uznanych twórców jak i tych, których kariera artystyczna dopiero „nabiera rozpędu”. Prezentowane prace wpisujące się w tegoroczne hasło projektu „Tu i teraz” są odzwierciedleniem emocji, refleksji artystów na temat wyzwań współczesnego świata, ale także odwołują się do historii, pamięci, tradycji. Na ekspozycji całe bogactwo różnorodnych technik sztuki współczesnej: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, ceramika, tkanina artystyczna, kolaże, multimedia...
„Tu i teraz”- temat wystawy, to hasło, które w dobie nieustannego pośpiechu i technologicznego zgiełku nabiera szczególnego znaczenia - mówi pomysłodawczyni projektu, kuratorka wystawy Lidia Rosińska - Podleśny - a artyści, których prace prezentujemy, skłaniają nas do zatrzymania się, zrozumienia i odczucia teraźniejszości. Każdy z pokazywanych twórców wnosi do wystawy unikalny głos, odmienną perspektywę na „tu i teraz” i to nie tylko za sprawą eksplozji unikalnych kolorów inspirowanych naturą, lecz także poprzez zatrzymanie się i zanurzenie w pięknie przyrody, uchwyceniu chwil codzienności, refleksją nad własnym istnieniem i miejscem w świecie, aż po łączenia tradycyjnych technik z nowoczesnym spojrzeniem na sztukę, tworząc most między przeszłością a teraźniejszością. „Tu i teraz” to nie tylko prezentacja prac, lecz także przestrzeń do refleksji nad współczesnością”
Natalia Janik - zakopiańska graficzka, projektantka, ceramiczka, absolwentka OSSP im. A. Kenara oraz Wzornictwa ma Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na ekspozycji pokazuje prace ceramiczne charakteryzujące się prostotą i minimalizmem.
„W całej swojej twórczości skupiam się na materiale i jego surowych właściwościach, na oddawaniu naturalnego koloru masy kamionkowej. To jest też inspiracja naszymi górami. Ich skalistość oraz surowe formy są mi najbliższe w twórczości, dlatego w pracach unikam szkliwienia pokazując tę strukturę taką jaka jest po wypale. Uwydatnia to także sam proces powstawania, samo pociągnięcie dłoni po materiale czy to na kole, czy przy formowaniu tego zwałka. Takie działanie utożsamia tę formę później ze mną. Ten osobisty, własny rys staram się wykorzystywać w każdej mojej pracy.
Blanka Gluzińska – Tatar rodowita zakopianka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej zajmuje się szeroko pojętą kreacją artystyczną. Ulubioną jej techniką jest marker na papierze, ale na wystawie pokazała także swój obraz malowany farbami akrylowymi.
„Na wystawie jest mój pierwszy obraz malowany akrylem, bo chciałam zmierzyć się także z inną techniką, bardziej trwałą ale sercem jestem oddana markerom ( na wystawie są dwie prace w tej technice), gdyż marker daje mi swobodę szybkiego wyrażania, przenoszenia na papier tego wszystkiego, co nagle wykreuje mi się w głowie. Pokazuję przede wszystkim miasto, bo ono też jest szybkie. Ta wielość szczegółów, elementów na moich obrazach daje też możliwość doszukania się przez odbiorcę jakiś ukrytych w obrazie metafor, nawiązań. Ta różnorodność skłania do myślenia, szukania odpowiedzi na pytania, które pojawić się mogą po oglądnięciu tych prac albo po analizie nadanych im tytułów, tak jak to jest w przypadku tych pokazanych na wystawie, które nawiązują do tematu „tu i teraz” zmuszają do refleksji i zastanowienia się nad tym dokąd dążymy w obecnym czasie: „Dżungla”, „Transcendencja”, „Zielona Odyseja”.
Michał Ptak - absolwent zakopiańskiej szkoły im. A. Kenara, także Politechniki Krakowskiej interesuje się architekturą, fotografią, grafiką. Eksperymentuje z własnymi technikami, czego przykładem jest pokazywana na wystawie praca z cyklu „Utracone 2”, ale w swej twórczości odwołuje się także do tradycyjnego malarstwa na szkle.
„Ten pokazywany na wystawie obraz jest w pewnym sensie pokłosiem mojego krótkiego wystąpienia na konferencji pt.”Analiza przestrzeni Zakopanego”, w którym starałem się odnaleźć przestrzenie, które pokazują, gdzie to Zakopane było kiedyś i co się stało z nimi obecnie, czyli nasze „tu i teraz”. Temat przedstawionej w pracy willi Monte jest dla mnie szczególny, taki sentymentalny, ponieważ uczęszczając do szkoły im. A. Kenara (gimnazjum i liceum) przechodziłem codziennie obok tej willi i widziałem, jak ona wyglądała, jak ząb czasu na nią wypływał i co się teraz z nią stało. Z tego wynika też forma pracy a użyty materiał - ramy zrobione są ze stali konstrukcyjnej i betonu - nawiązuje do współczesnego wyglądu willi. Obetonowana przybrała formę zwykłej kostki. Praca wykonana jest w technice własnej: grafika, szkło, beton, stal i nazwałem ją nawet roboczo grafiką na szkle. Ale tak naprawdę to jest przetworzone przeze mnie malarstwo na szkle, które na Podhalu jest taką wymowną formą”.
Lidia Rosińska - Podleśny rzeźbiarka, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Czynnie uczestniczy w Międzynarodowych Sympozjach i Plenerach Rzeźbiarskich, prezentując swoją sztukę w tak odległych zakątkach świata, jak Afryka, Azja czy Ameryka. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Na wystawie pokazała ceramiczny obiekt zatytułowany „drzewo szczęścia”.
„To praca, która jest ze mną cały czas w mojej pracowni, w moim domu . Prezentowałam ją publicznie tylko raz i postanowiłam ją przenieść do przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki, aby zaistniała „ tu i teraz”. To jest „drzewo szczęścia”, szczęścia, które w tym teraźniejszym czasie jest nam bardzo potrzebne więc pojawia się go trochę tutaj w galerii także poprzez moją pracą. To ceramika połączona z metalem. To łączenie ceramiki z innymi materiałami: metalem, drewnem, czy z kamieniem towarzyszy mi w działalności artystycznej od lat”.
Artyści biorący udział w wystawie „Zakopiańczycy 2024”:
Ewa Bartosz-Mazuś, Dorota Bąk, Sylwia Biernacik, Piotr Bies, Zofia Bolechowska, Tomasz Bugajski, Aneta Chruścińska, Jaśmina Cieślik, Krystyna Falińska, Karolina Fedorowicz, Ewa Fortuna, Bożena Franieczek, Krzysztof Frys, Magdalena Gądek, Blanka Gluzińska-Tatar, Czesław Jałowiecki, Natalia Janik, Jerzy Jędrysiak, Janusz Jędrzejowski, Monika Kalityńska, Patryk Knapczyk, Małgorzata Kowalczyk, Sebastian Króliszewski, Konsuela Madejska-Turska, Katarzyna Masny, Katarzyna Obara, Katarzyna Piątek, Michał Ptak, Teresa Ratułowska, Jadwiga Rogowiec, Marek Rogowiec, Lidia Rosińska, Małgorzata Rosińska, Norbert Sipos, Paula Solańska, Adam Soroczyński, Monika Stanisławska-Pitoń, Magdalena Stoch, Stanisław Stoch, Joanna Strączek-Bojda, Helena Sułkowska-Pawlik, Bogusław Tober, Arkadiusz Waloch, Magdalena Wanat-Drobisz, Tomasz Wiktor, Ireneusz Wrzesień, Anna Zielińska, Grupa Renbar Mosaics: Renata Karska Bartosz Kęska Ewa Saczka.
Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem - „Artyści Zakopiańscy 2024” 14 września - 31 października 2024.