Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Trzeba umieć rozmawiać z człowiekiem - in memoriam Marek Pacuła

Marek Pacuła - satyryk, scenarzysta, reżyser, konferansjer, dziennikarz telewizyjny także radiowy przez wiele lat związany z Radiem Kraków. Marek Pacuła zmarł 22 października 2017 roku . "Był właścicielem i twórcą inteligentnego humoru [...]miał kilka jeśli nie kilkanaście talentów[...] Tę wielowątkową twórczość uprawiał jakby mimochodem z łatwością i lekkością właściwą ludziom nadmiernie wrażliwym " – tak o Marku Pacule pisze jego brat Andrzej, poeta, satyryk, tekściarz , scenarzysta, autor książki , która ukazała się pod patronatem Radia Kraków pt. „Marek Pacuła satyryk z własnym tekstem. Biografia artystyczna". O "wielowątkowej twórczości " Marka Pacuły Jolanta Drużyńska rozmawiał z Andrzejem Pacułą .

Fot.AS ( dzięki uprzejmości Andrzeja Pacuły)

J.Drużyńska z A.Pacułą

Marek Pacuła :

„ Czasami ludziom się wydaje , że jak mówią to, co myślą, co mają w głowie, to są niezwykle szczerzy. Samo mówienie to jest czysta fizjologia. Szczerość polega na tym, żeby patrzeć drugiemu głęboko w oczy i mówić to, co człowiek wcześniej przemyślał i mówi w interesie tego drugiego"

„Jestem głęboko przekonany o wartościach człowieka. Nie ma ludzi, którzy ich nie posiadają. Tylko trzeba umieć rozmawiać z człowiekiem, czasem trzeba mu ułatwić wyjście z siebie, wyjście do nas, żeby on uwierzył, że nie powoduje nami pusta ciekawość, że jesteśmy na niego nakierowani”

(cyt. za  :A. Pacuła – „Marek Pacuła. Satyryk z własnym tekstem. Biografia artystyczna” s. 260)

Marek Pacuła był właścicielem i twórcą inteligentnego humoru. Posługiwał się krytycznym zmysłem wrażliwego obserwatora ludzi, świata i okolic, piórem satyryka i wyobraźnią twórcy form scenicznych. Miał kilka jeśli nie kilkanaście talentów, by wymienić tylko talenty sceniczne: reżysera teatralnego i estradowego, scenarzysty, konferansjera, antykonferansjera, aktora; talenty dziennikarskie: radiowe, telewizyjne i prasowe oraz talenty literackie: satyryka, humorysty i scenarzysty. Tę wielowątkową twórczość uprawiał jakby mimochodem, z łatwością i lekkością właściwą ludziom nadmiernie inteligentnym, nadmiernie wrażliwym i nadmiernie utalentowanym.

Nie miał klasycznej pracowni. Wypieszczonego gabinetu literata- nic takiego. Pisał, gdzie akurat wypadło: w ulubionej kuchni, w wannie, w pociągu, w kawiarni. Pisał na luźnych kartkach lub w brulionach. W stu, dwustukartkowych zeszytach zapisywał teksty na zamówienie, wiersze, humoreski, opowiadania, scenariusze teatralne, gotowe utwory oraz, jak to się niegdyś mawiało, pierwsze rzuty myśli. Nie prowadził dziennika, nie celebrował swojego życia, nie przekształcał w literacki retusz.

Marka dziennikiem są jego teksty, które odzwierciedlają o czym myślał, co go uwierało, co śmieszyło, co drażniło …”

( A. Pacuła – „Ballada o starszym bracie – fragment w : „Marek Pacuła. Satyryk z własnym tekstem. Biografia artystyczna”, 2021)

„Nie będę was bawił

Rozśmieszał

Dobrze wam zrobi

Ta humoru dieta

chcecie bym grał pajaca

A ja wam zagram

Hamleta”

Marek Pacuła Sosnowiec 31.III 1963 r

( w : A. Pacuła: Marek Pacuła. Satyryk z własnym tekstem. Biografia artystyczna”, 2021

fot.JD , 2019 r

fot.JD , 2019 r

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię