- A
- A
- A
Truskawkowe szaleństwo w programie "Przed hejnałem"
Truskawka i szampan czy dżem truskawkowy. Smak wakacji i rozkosz w ustach przy wymyślnym daniu. Źródło żelaza i witamin, ale i bardzo alergizujący owoc. Dziś w programie "Przed hejnałem" cała prawda o truskawce, a pretekstem do rozmowy jest otwarty niedawno na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie Polski Instytut Truskawki.Gośćmi programu byli dr hab.inż. Monika Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Adrian i Marta Falatynowie oraz Łukasz Moneta restauratorzy, który w studiu Radia Kraków zaprezentowali nam, jakie cuda można z truskawki uczynić na talerzu.
Polska truskawką stoi
Polska jest na 7. miejscu na świecie pod względem produkcji truskawek - to ponad 180 tys. ton rocznie. Jak się okazuje smak truskawki jest zależny od tego, w jakim klimacie urosła. Klimat, gleba i różnica temperatur między dniem a nocą w Polsce wpływają na tzw. "smakowitość truskawki". "Ta sama odmiana uprawiana w Polsce i Hiszpanii będzie różnić się w smaku. Hiszpańska będzie bardziej płaska w smaku, będzie miała więcej cukrów i mniej kwasów. Polski konsument nie przepada za taką truskawką" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków dr hab.inż. Monika Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Nie można zapomnieć o kaszubskiej odmianie truskawek, która wpisana jest do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych.
Truskawki samo zdrowie
Mówi się o tym, że truskawki bardzo alergizują. Mają bowiem sporo czynników, które mogą w ten sposób działać na człowieka. Ale lepiej nie demonizować truskawek, bo to bardzo zdrowe i pożywne owoce. "Witamina C, która jest w każdym owocu, w truskawce dominuje. Jest łatwo przyswajalna dla organizmu, a że truskawki zjadamy bardzo szybko po zbiorze, to przyswajalność witaminy jest bardziej efektywna" - tłumaczy dr Bieniasz. Oprócz tego w nasionach w skórce truskawki jest sporo kwasu elagowego, jakże skutecznego w walce z nowotworem. Dodajmy jeszcze magnez, fosfor, wapń, żelazo. Można by długo wymieniać!
Jakie truskawki powinniśmy kupować?
Najczęściej, gdy kupujemy truskawki w sklepie lub na targu, sięgamy po te pięknie wyglądające, duże i dorodne. Czy słusznie? Duże i ciemne - znaczy dojrzałe. Takie truskawki świetnie nadają się do produkcji domowego, pysznego dżemu. Truskawki jasne, czyli te młode i świeże nadają się do zjedzenia od razu, ale można z nich zrobić prawdziwe kulinarne cuda, o czym w programie "Przed hejnałem" opowiedzieli nam Adrian i Marta Falatynowie restauratorzy. A w studiu Radia Kraków przygotował kucharz - Łukasz Moneta.
Truskawki w sałatce? Czemu nie! Oto przepis na sałatkę łąkową. Autor: Adrian Falatyn
- szałwia w dwóch kolorach: żółta i czerwona
- krwawnik
- melisa
- mięta
- kwiaty akacji
- kwiaty dzikiej róży
- truskawka
- wędzony bundz
- wszystko skropione sosem vinegret z musztardą dijon.
A oto goście programu "Przed Hejnałem":
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
-
11:44
Krynica ma już nowy parking. Będzie odpłatny, ale kwota jest niewielka
-
10:10
Pikający telefon, czyli jak przetrwać na grupie rodzicielskiej?