Spotkanie gabinetu Donalda Trumpa. Fot. EPA/SHAWN THEW / POOL Dostawca: PAP/EPA
1. Trump i wojska USA w Europie
Donald Trump już w kampanii wyborczej zapowiadał możliwe wycofanie wojsk USA z zagranicy, co nie powinno być zaskoczeniem.
2. Trump wobec Rosji i Ukrainy
Trump podejmuje działania przyjazne wobec Putina, co nie przyniosło oczekiwanych efektów. Próby negocjacji z Rosją są postrzegane jako skazane na porażkę, ze względu na brak wiarygodności Rosji jako partnera.
3. Polityka celna i wojna handlowa z Chinami
Obie strony (USA i Chiny) nakładają wysokie cła, co może bardziej uderzyć w USA – zwłaszcza w prorepublikańskie stany rolnicze. Trump prowadzi niestabilną politykę, która może zaszkodzić zwykłym Amerykanom i gospodarce.
4. Stabilność prezydentury Trumpa
Choć istnieją podstawy do impeachmentu, Trump prawdopodobnie dotrwa do końca kadencji – choć z ograniczoną siłą polityczną. Wiele zależy od układu sił w Kongresie i nastrojów w Partii Republikańskiej.
Posłuchaj rozmowy z prof. Radosławem Rybkowskim (UJ)
Trump i wojska USA w Europie
Donald Trump już w kampanii wyborczej zapowiadał możliwe wycofanie wojsk USA z zagranicy, co nie powinno być zaskoczeniem – przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków prof. Radosław Rybowski (UJ).
„On nie mówił, że będzie wycofywał z Japonii, z Korei Południowej, tylko mówił, że w ogóle będzie wycofywał” – podkreśla nasz gość.
Podobno żadnym zaskoczeniem nie powinien być fakt, że działania Donalda Trumpa wskazujące na jego chęć „przypodobania się” Władimirowi Putinowi – nie przyniosły efektów. „Negocjowanie z Putinem oraz Federacją Rosyjską jest z góry skazane na porażkę, ponieważ jest to państwo, które złamie każde porozumienie” – ocenia prof. Rybkowski.
Polityka celna i wojna handlowa z Chinami
Także w tej kwestii – w opinii prof. Rybkowskiego – znaleźć jakąś długofalową strategię.
„Jednego dnia może być mowa o cłach w takiej wysokości, drugiego dnia będzie mowa o zawieszeniu na 90 dni. Jednocześnie cła nakładane na stronę chińską są w wysokości 104 procent, ale następnego dnia w wysokości 125 procent” – wskazuje.
Wiadomo jednak, że wzajemne cła między Chinami i USA mogą negatywnie odbić się na gospodarce Stanów Zjednoczonych. A na pewno odczuje to przeciętny amerykański emeryt i… rolnik.
Jeżeli strona chińska te cła utrzyma, to oznacza też, że eksport amerykańskich produktów spożywczych, który w znacznej mierze szedł do Chin, nie będzie możliwy do zrealizowania w tradycyjnych, rolniczych, ale też prorepublikańskich stanach – mówi prof. Rybkowski.
Stabilność prezydentury Trumpa
Choć istnieją podstawy do impeachmentu, Trump prawdopodobnie dotrwa do końca kadencji – ale z ograniczoną siłą polityczną. Wiele w opinii gościa Radia Kraków zależy od układu sił w Kongresie i nastrojów w Partii Republikańskiej:
Jeżeli też Donald Trump swoim zachowaniem, swoją nieobliczalnością sprawi, że partia republikańska dostrzeże, że staje się bardziej ciężarem niż pomocą, to tak, impeachment może wrócić nawet na podstawie tych samych powodów, które były wcześniej, zorganizowania czy inspirowania ataków na Kapitol.