Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Tlen dla depresji. Aktywność fizyczna dodatkiem do farmakoterapii

Aktywność fizyczna może zostać potraktowana jako dodatek do klasycznej farmakoterapii i pomóc w zmniejszaniu dolegliwości związanych z depresją. Istnieje wiele badań mówiących o wpływie aktywności fizycznej na poziom stresu, zadowolenia z życia, poprawę funkcji kognitywnych czy w końcu łagodzeniu objawów depresji.

Z dr Justyną Kuśmierczyk rozmawiała Ewa Szkurłat

Niestety, osoby z depresją często prowadzą siedzący tryb życia i unikają aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne wydaje się znalezienie rodzaju treningu, który mógłby zainteresować osoby chorujące na depresję i przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia.

 - Chcemy zbadać, jak umiarkowany wysiłek w pomieszczeniu o zmiennej zawartości tlenu może wpływać na poziom objawów depresyjnych. Jeżeli nie wiesz, jak zacząć trenować, a chciałabyś - zapraszamy do naszego zespołu. Będziecie odbywać treningi rowerowe o intensywności dopasowanej do waszych możliwości, pod kontrolą lekarza i psychologa. Treningi cały czas będą prowadzone przez doświadczonych trenerów,  mających doświadczenie w pracy z osobami o różnym poziomie wytrenowania- mówi dr Justyna Kuśmierczyk.

Odbierz tlen depresji - to nazwa projektu realizowanego na Akademii Kultury Fizycznej w Krakowie. Naukowcy poszukują sześćdziesięciu kobiet w wieku od 25 do 40 lat, które są pod kontrolą lekarza, przyjmują leki i chciałyby zwiększyć poziom swojej aktywności fizycznej. 

Depresja to choroba występująca powszechnie na całym świecie, na którą według szacunków  Światowej Organizacji Zdrowia cierpi 3,8% światowej populacji, w tym 5% dorosłych (4% mężczyzn i 6% kobiet), zatem dotyka ona dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. U pacjentów chorujących na depresję występują takie objawy jak: spadek nastroju, brak zainteresowań i odczuwania przyjemności, spadek energii, poczucia własnej wartości, zaburzenia snu i apetytu, obwinianie się za wszelakie niepowodzenia. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia koncentracji czy lęk, a objawy te mogą mieć różne nasilenie. Co więcej, depresja jest uznawana za czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób somatycznych, takich jak zaburzenia sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2, choroby neurodegeneracyjne, co sprawia, że koszty leczenia jej i jej skutków stale rosną.

Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwdepresyjnych, niestety tylko ok 27% pacjentów reaguje poprawą na pierwszy zastosowany preparat. Ponieważ efekt terapeutyczny pojawia się dopiero po kilku tygodniach stosowania leków, a pierwszy zastosowany preparat jest skuteczny jedynie u części pacjentów, trwają poszukiwania terapii wspomagających, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych.

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (1)

S
Specka
2025-02-19
To żadna nowość, ale dobrze, że coraz więcej się o tym mówi! Aktywność fizyczna jako wsparcie w leczeniu depresji to świetny sposób na poprawę samopoczucia nie tylko dotlenia mózg, ale też pomaga w regulacji hormonów i redukcji stresu :) Pamiętajcie, że małe kroki też mają znaczenie.

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię