Najnowsze urządzenie, służy do przetestowania systemów napędu i komunikacji w warunkach zbliżonych do naturalnych, na basenie w podkrakowskiej Skawinie. Docelowo rozwiązanie ma być wykorzystane w robocie Sabuvis II, najbardziej zaawansowanym technologicznie dronie podwodnym zbudowanym przez naukowców uczelni i testowanym we współpracy z Akademią Marynarki Wojennej, Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów oraz jednostką WTD 71 niemieckiej Bundeswehry.
Swoje osiągniecia naukowcy zaprezentowali na forum Europejskiej Agencji Obrony 31 maja w Brukseli, podczas European Defence Innovation Days 2023. w 2019 roku EDA zatwierdziła rozpoczęcie 4-letniego projektu CAT B, w ramach którego naukowcy pracują nad zbudowaniem ławicy biomimetycznych pojazdów podwodnych, które mogą być wykorzystane do zwiadu, obserwacji i rozpoznania (SABUVIS II). Wcześniejsza współpraca dotyczyła projektu SABUVIS I I i została zakończona w 2019.
Projekt nowoczesnych napędów i systemów komunikacji jest zrealizowany przy udziale jednostki uczelnianej Futerlab, która od 3 lat wspiera najbardziej obiecujące projekty studenckie na Politechnice Krakowskiej. W tym roku przekazała w ramach grantów studenckich ponad pół miliona złotych.