Wystawa „ Jubileusze” to z założenia pokaz będący symbolicznym podsumowaniem twórczego życia artystów oraz pewna forma – jak pisze we wstępie do katalogu wystawy Joanna Warchoł prezes ZPAP OK – „sprawozdania” z jego owoców. Bywa zamknięciem pewnych etapów twórczości lub prezentacją prac nowych, które otwierają kolejne wrota do dalszego i penetrowania tajników sztuki, poszukiwania odmiennych form jej wizualizacji lub kontynuacji dotychczasowych”.
Teresa Kotkowska -Rzepecka, Werner Lubos i Józef Sękowski to wybitni krakowscy artyści o imponującym dorobku twórczym , to także pedagodzy z kilkudziesięcioletnią pracą dydaktyczną na uczelniach artystycznych.
Profesor Teresa Kotkowska -Rzepecka. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego w 1973 roku. Od 1975 roku związana była jako pedagog z Wydziałem Malarstwa macierzystej uczelni , gdzie prowadziła Pracownię Rysunki oraz Pracownię Malarstwa . Była koordynatorką studiów podyplomowych na Wydziale Malarstwa. Uprawia malarstwo. Zaliczana jest do grona najwybitniejszych polskich abstrakcjonistów przełomu XX i XXI wieku. Zorganizowała 59 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w licznych krajowych i zagranicznych wystawach malarstwa. Jest siedmiokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatką wielu nagród plastycznych.
„Na wystawie pokazałam trzy cykle - mówi artystka - które są dla mnie bardzo istotne . Nie są to cykle ani pierwsze ani ostatnie ale wszystkie powstałe już w wieku dojrzalszym. One w pewnym sensie charakteryzują też moją postawę artystyczną, bo są wzięte z życia Ja zawsze powtarzam , że życie jest malarstwem moim a malarstwo jest moim życiem. Trochę uciekam od tego określenia abstrakcjonistka, sztuka abstrakcyjna chociaż rzeczywiście ona jest najbardziej pojemna ze wszystkich możliwych . Mieści bowiem w sobie wszystkie zagadnienia i nigdy nie jest jednoznaczna. Ktoś kiedyś powiedział tez o mojej sztuce , że to „sztuka osobna” – sztuka osobna. Być może, ale ja sama siebie nie oceniam.
Profesor Werner Lubos malarz, ceramik, scenograf. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni profesora Wacława Tarnaczewskiego w 1966 roku. Od 1983 roku był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie ( obecnie Uniwersytet im. Jana Długosza) M. in. brał udział w pracach Komitetu Odbudowy Kopalni zabytkowej w Tarnowskich Górach , był wieloletnim członkiem m. in. Komisji Sztuki przy Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach czy rady Muzeum w Tarnowskich Górach. Od 2005 roku należy do polsko - francuskiego stowarzyszenia „Witraż 2000” . Jest autorem malarstwa sztalugowego, polichromii i witraży. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Świadomie pokazałem na wystawie drogę mojej inspiracji – wyjaśnia artysta – niezależnie od tego czy ona była słabsza, lepsza czy głębsza. Dużym przeżyciem było dla mnie założenie rodziny więc pokazałem takie symbole ojca i narodzenia dziecka .Tu widać jak zmienia się moje widzenie i mój gest malarski. Pokazuje też mój pierwszy projekt witrażowy – witraż matki Boskiej Częstochowskiej w kościele w Tarnowskich Górach. Z czasów „Solidarności” przypomniałem malowane na płótnach moje impresje przenikających postaci. Są tu także obrazy z plenerów w Prowansji, kiedy odkryłem siłę tamtego światła . Ostatnie dwie prace powstały pod wrażeniem informacji o pożarze katedry Notre - Dame w Paryżu.
Profesor Józef Sękowski absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP – dyplom z wyróżnieniem w pracowni docent Wandy Ślędzińskiej w 1966 roku. Od 1969 roku związany z uczelnią. Przez piętnaście lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Rzeźby. W latach 2002– 2005 pełnił funkcję prorektora ASP. Obecnie jest przewodniczącym Konwentu Seniorów ASP w Krakowie . Laureat licznych nagród i wyróżnień konkursów i wystaw. Uprawia rzeźbę kameralną, monumentalną - pomnikową. Tworzy kompozycje symboliczne, z metaforyczną interpretacją rzeczywistości. Jego rzeźby były prezentowane były na wystawach w kraju i zagranicą , znajdują się w zbiorach muzealnych, galeriach i kolekcjach prywatnych.
Przedstawiam wycinek swojej twórczości publicystycznej - mówi artysta. Część prac to są prace, które poruszają problemy społeczne, kulturalne, obyczajowe i polityczne. W pewnym sensie wprowadziłem też pewien rodzaj cenzury w stosunku do niektórych prac, które uważam jeszcze za zbyt agresywne w wypowiedzi i które mogłyby urazić np. czyjeś uczucia patriotyczne. Wszystkie prace , które pokazuję to są prace, których materią jest juta. Specjalnie używam tu słowa „ materia” a nie „materiał”. Tylko dwie pokazane tu rzeźby nie należą do tej materii. Są to : „testament rzeźbiarzy” praca w formie pojemnika, który może wybuchnąć i głowa profesor Wandy Ślędzińskiej. Zrobiłem ją w hołdzie dla niej, ponieważ ona wychowała wielu wybitnych artystów , profesorów Akademii takich jak m.in. Wincenty Kućma czy Jerzy Nowakowski a dotąd nie było jej portretu.