To przełomowa metoda leczenia nowotworów. Po podaniu boru pacjentowi, obszar objęty chorobą poddaje się napromieniowaniu, co powoduje zniszczenie wyłącznie komórek zawierających bor. Metoda ta jest już stosowana w Japonii, a jej pierwsze sukcesy odnotowano również we Włoszech i Finlandii. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych metod, nie powoduje reakcji autoimmunologicznych, co dodatkowo zwiększa jej bezpieczeństwo i potencjalne zastosowanie.
Zespół naukowców przetestował nową metodę określania zawartości boru w komórkach, którą będzie można stosować podczas eksperymentów przedklinicznych prowadzonych w ramach rozwoju BNCT. Dzięki temu badacze będą mogli precyzyjnie określać dawki nowych nośników boru dla BNCT i innych aspektów terapii, tak aby zwiększyć jej skuteczność i bezpieczeństwo.
Badania dra Michała Silarski i dr Katarzyny Dziedzic-Kocurek z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, są wykorzystywane również do wykrywania materiałów niebezpiecznych.Zespół naukowców opracowuje przenośny sensor, który mógłby pomóc w identyfikacji takich substancji na wybrzeżach i w portach. Sensor ten wykorzystuje neutrony, które wchodząc w interakcję z badanymi obiektami, wywołują emisję charakterystycznego promieniowania gamma. Zarejestrowane częstotliwości tego promieniowania działają jak „odcisk palca” substancji, umożliwiając identyfikację jej składu chemicznego.