Zzarządzający zasobami przyrodniczymi Babiogórskiego Parku Narodowego będą mogli zweryfikować dotychczasowy stan przyrodniczy i podjąć odpowiednie decyzje co do prowadzenia dalszej strategii ochrony przyrody terenów objętych projektem. Uzyskane dane pozwolą również na przeprowadzenie odpowiednich działań informacyjno - promocyjnych o stanie przyrody BgPN.
Obrazy satelitarne,hiperspektralne,ortofotomapy i skaning laserowy wykorzystano do inwentaryzacji lasów Babiogórskiego Parku Narodowego.Teledetekcja służy ekologii.Więcej już wkrótce w @RadioKrakow #eko #BPN #lasy pic.twitter.com/KTYUE8bsJA
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) November 18, 2022
Teledetekcja zajmuje się zdalnym pozyskiwaniem, przetwarzaniem i interpretowaniem informacji jakościowycho obiektach, zjawiskach i procesach na powierzchni Ziemi. Po raz pierwszy to pojęcie zastosowano w USA na początku lat 60. minionego stulecia do określenia obserwacji na podstawie zdjęć lotniczych. Obecnie rozumie się pod nim zdalne pozyskiwanie i opracowywanie danych o środowisku na podstawie rejestracji promieniowania elektromagnetycznego.
Z dr hab. Piotrem Wężykiem z Uniwersytetu Rolniczego rozmawiała Ewa Szkurłat