Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Tatuaże z historią

Zofia Langner, prababcia Aliny Nowobilskiej

Jest jednoosobową armią promująca historię Polski. Alina Nowobilska to absolwentka Uniwersytetu w Birkbeck. Jej rozprawa doktorska dotyczyła  pierwszego transportu do Auschwitz. Dzieli swój czas pomiędzy Anglię i Polskę. Jej pradziadek generał Władysław Langner uczył się w gimnazjum w Tarnowie,był członkiem Organizacji Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie" i Drużyn Strzeleckich. W 1939 roku dowodził obroną Lwowa. Zdecydował się poddać miasto Sowietom, którzy gwarantowali wolność i możliwość wyjazdu wszystkim oficerom WP. Jego syn, dziadek Aliny Nowobilskiej, walczył w Powstaniu Warszawskim. Ryszard Langner ps. „Złomicz”, w okresie okupacji niemieckiej żołnierz Kedywu, walczył na Powiślu, gdzie podkomendni Jana Potulickiego „Rafała Olbromskiego”, zwani „Rafałkami”, przydzieleni zostali  dla wzmocnienia III Zgrupowania „Konrad". W Powstaniu Warszawskim zginęła prababcia A. Nowobilskiej- Zofia Langner ps. "Złomir".

Drugi pradziadek Aliny - Albin Nowobilski  - walczył pod Narwikiem i był poliglotą. Urodził się w Białce Tatrzańskiej, był żołnierzem Legionów. Internowany w Hiszpanii, potem dołączył do wojska w Anglii. Wyznaczono go jako oficera łącznikowego  armii amerykańskiej.


Alina Nowobilska jest  przewodnikiem w Muzeum w KL Auschwitz i nie tylko. Jej zainteresowania to historia II wojny światowej, historia Polski XX wieku, szczególnie niemieckie obozy koncentracyjne. Pomysłowo promuje świadków historii Polski w swoich mediach społecznościowych. Publikuje zdjęcia powstańców i umieszcza ich krótkie biogramy, które mają po kilka tysięcy odsłon. Jej podcastów słuchają w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii, Indiach i Japonii.

"Złomicz" - Ryszard Langner wśród kolegów z plutonu "Rafałki"

W podcaście History Hack i Warsaw Uprising Day-by-Day opowiada o swoich badaniach, historii Polski i losach Polaków. Osobiste podejście do opowiadanych zdarzeń, empatia i doświadczenie zawodowego historyka sprawiają, że te produkcje są wyjątkowe. Często gości w radiu i telewizji opowiadając o historii. Alina Nowobilska to również autorka książki o pierwszym transporcie więźniów do Auschwitz.

W galerii zdjęcia: Albina Nowobilskiego ze starszym bratem (pradziadek - legionista), Ryszarda Langnera (dziadek - powstaniec warszawski), Wiesławy Nowobilskiej (babcia),Stefanii i Albina Nowobilskich (pradziadkowie), Jadwigi Langner (babcia), Mariana Nowobilskiego (dziadek)

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (1)

K
KKJ
2024-11-17
Nie dziwota że pani Szkurłat dostaje nagrody za reportaże. Kapitalny reportaż.

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię