-
Targi budzą kontrowersje i sprzeciw aktywistów – Posłanka Daria Gosek-Popiołek oraz środowiska ekologiczne krytykują wydarzenie jako promujące myślistwo jako hobby, wskazując na „patologie polowań”.
-
Wojewoda: łowiectwo to tradycja i odpowiedzialność – Krzysztof Klęczar podkreślił, że myślistwo ma wielowiekową tradycję i wiąże się z ochroną środowiska, dokarmianiem zwierząt oraz zapobieganiem chorobom i nadpopulacji.
-
Sprzeciw wobec delegalizacji łowiectwa – Klęczar stanowczo odrzuca postulaty zakazu łowiectwa, wskazując na jego znaczenie dla ekosystemu i gospodarki leśnej. Podkreślił, że „nie możemy sprowadzać łowiectwa wyłącznie do zabijania zwierząt”.
-
Postulat dialogu zamiast protestów – Zdaniem wojewody potrzebna jest debata publiczna i konkretne propozycje ze strony aktywistów, a nie jedynie głośne protesty i żądania delegalizacji.
-
Poparcie dla patronatu Lasów Państwowych – Klęczar uznał objęcie patronatem przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych za naturalne i uzasadnione, podkreślając silne powiązania między leśnictwem a łowiectwem.
- A
- A
- A
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
W piątek w Krakowie rozpoczęły się Targi Myśliwskie 2025. Wydarzenie budzi kontrowersje – aktywiści zapowiedzieli protesty, a posłanka Daria Gosek-Popiołek mówi o „patologiach polowań”. Głos w sprawie zabrał wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar, który mówi: „Nie sprowadzajmy łowiectwa tylko do zabijania zwierząt”.Protesty przeciwko Targom Myśliwskim w Krakowie
Targi Myśliwskie, które rozpoczęły się w piątek w Krakowie i potrwają do niedzieli, wzbudzają sprzeciw części środowisk ekologicznych i polityków lewicy. Posłanka Partii Razem, Daria Gosek-Popiołek, skrytykowała inicjatywę jako próbę „promowania myślistwa jako hobby i sportu”, twierdząc, że „wydarzenia tego typu budzą jej sprzeciw”.
Wojewoda Klęczar: Łowiectwo to tradycja i odpowiedzialność za środowisko
W programie Co Niesie Dzień na antenie Radia Kraków, wojewoda małopolski, Krzysztof Klęczar, odniósł się do tych zarzutów, podkreślając rolę łowiectwa jako elementu dziedzictwa kulturowego i gospodarki środowiskowej:
To jest wielowiekowa tradycja. Gospodarka łowiecka to nie tylko odstrzał – to także dokarmianie zwierząt, bioasekuracja, dbanie o bioróżnorodność
– mówił wojewoda.
Wojewoda zaznaczył, że sam nie poluje, ale należy do Polskiego Związku Wędkarskiego i doskonale rozumie, że również wędkarze bywają niesprawiedliwie oceniani przez pryzmat skrajnych przypadków.
Nie możemy patrzeć na myśliwych przez pryzmat patologii. W każdej rodzinie znajdą się czarne owce
– dodał.
Etyczny wymiar łowiectwa
Czy tradycje takie jak pokot, trofea czy rytualne zakończenie polowania mają jeszcze rację bytu w XXI wieku?
Rytuały i tradycje łowieckie, jeśli pozbawione są patologii, są dopuszczalne. Nie można wszystkiego zakazywać tylko dlatego, że komuś się to nie podoba
- odpowedział wojewoda.
Odnosząc się do wypowiedzi profesora Andrzeja Elżanowskiego, który wskazywał możliwość kontroli populacji zwierząt poprzez antykoncepcję, Klęczar przyznał, że technicznie może to być możliwe, ale jego zdaniem nie rozwiązuje to problemów, z jakimi mierzy się obecnie gospodarka leśna.
Nie chciałbym widzieć naszych lasów, gdyby zaprzestać prowadzenia gospodarki łowieckiej i leśnej. To doprowadziłoby do opłakanych skutków
– ostrzegł.
Kwestia wsparcia instytucjonalnego i rola Lasów Państwowych
Targi Myśliwskie w Krakowie odbywają się pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Jak podkreślił Klęczar, to naturalna decyzja:
Łowiectwo i leśnictwo są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie popadajmy w paranoję – patronat Lasów Państwowych nad taką imprezą jest całkowicie zrozumiały.
Wojewoda zaznaczył również, że zamiast protestów i postulatów całkowitej delegalizacji łowiectwa, potrzebny jest konstruktywny dialog:
Rozmawiajmy. Mamy Sejm, mamy ministerstwo. Nie widzę jednak woli dialogu ze strony aktywistów. Kto ma się zajmować regulacją populacji, kto zadba o bioróżnorodność?
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera