Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Ta jedna osoba może uratować komuś życie

Fundacja DKMS jest międzynarodową organizacją zajmującą się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwionośnego. Od początku działalności w Polsce, czyli od 2008 roku udało się zarejestrować już ponad 2 miliony dawców. Jak działa i kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku? O wszystkim w audycji Przed hejnałem opowiedziała Katarzyna Michta, koordynator ds. rekrutacji dawców.

Fot. materiały prasowe DKMS

Koordynator, czyli kto?

Koordynator, czyli osoba, która zajmuje się rejestracją potencjalnych dawców szpiku. Koordynujemy różne projekty, które mają na celu rejestrację potencjalnych dawców. Dbamy o to, żeby nowe osoby dołączały do bazy. Zajmuję się akurat współpracą ze studentami. Teraz od poniedziałku przez cały tydzień studenci w całej Polsce między innymi też w Krakowie rejestrują potencjalnych dawców szpiku na swoich uczelniach. W Krakowie jest to Uniwersytet Jagielloński, AGH oraz Politechnika Krakowska. Rejestrują oni tych dawców przez cały tydzień, ale oprócz projektu studenckiego - HELPERS' GENERATION są też inne projekty, które mają na celu dotarcie do szkół. Jest to #Komórkomania. Prowadzimy także cały projekt, który skupia się na kontakcie z pacjentami, którzy potrzebują przeszczepienia szpiku. Wspieramy rodziny takich pacjentów i też organizujemy dni dawcy.

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych dawców szpiku jest 2 miliony 100 tysięcy. Ciągle ich przybywa?

Cały czas ich przybywa, ale też cały czas ich ubywa ze względu na to, że mamy ograniczenie wiekowe. Dawcą jesteśmy od 18. do 60. roku życia, więc po tym 60. roku życia już wypadamy. Są też różne przypadki losowe, zdrowotne sytuacje, które mogą wykluczyć z bycia dawcą. Chciałabym się bardziej skupić na tym dlaczego w ogóle tych dawców cały czas musimy rejestrować. Szukanie zgodnego dawcy dla pacjenta, który potrzebuje przeszczepienia, to jest jak szukanie igły w stogu siana. To jest trochę tak, że musimy znaleźć osobę, która ma taką samą zgodność genetyczną z nami. Jest to bardzo trudne, ponieważ genotypów może być nawet kilkanaście milionów. Prawdopodobieństwo, że znajdziemy taką osobę, to jest 1 do 20 000, a nawet jeden do kilku milionów przy rzadkim genotypie. Niestety czasem zdarza się tak, że przeszukujemy tę bazę, a i tak tego dawcy nie ma. Ważne jest to, aby cały czas ją powiększać, żeby dawców przybywało i znalazła się ta jedna osoba, która akurat będzie mogła uratować komuś życie.

Ile skutecznych przeszczepów się udało?

Niedawno w Polsce odbyło się 13-tysięczne przeszczepienie. Mamy taki rok jubileuszowy. Ważne jest też to, że świadomość wśród Polaków wzrasta, ponieważ gdy zaczynaliśmy swoją działalność w Polsce, zarejestrowanych było około 40 000 osób, teraz są to prawie 2 miliony, więc widać jak powiększyła się ta baza.

(cała rozmowa do posłuchania)

 Fot. materiały prasowe DKMS

Fot. materiały prasowe DKMS

Autor:
Grzegorz Bernasik

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię