- A
- A
- A
Szkolne wspomnienia w "Pod lupą"
W pierwszym tygodniu września w cyklu "Pod lupą" proponujemy wspomnienia i opowieści szkolne. Zachęcamy także Państwa do nadsyłania swoich fotografii i wspomnień z czasów szkolnych tym bardziej, że często dla rodziców i dziadków początek roku szkolnego to taka wyprawa do dzieciństwa.
Na początek zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Sygneczowie koło Wieliczki, która mieści się w dawnym dworku. Posiadłość ta należała do Jadwigi Beaupré, kapitana Wojska Polskiego i założycielki pierwszej w Polsce szkoły rodzenia. Choć od 70. lat w tym miejscu funkcjonuje szkoła, to pamięć o właścicielce jest wciąż żywa, a wspomnienia szkolne stają przed oczami. Z dawnymi i obecnymi uczniami szkoły w Sygneczowie, a także Piotrem Stryszowskim - dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Kapitan AK Jadwigi Beaupré w Sygneczowie spotkała się Marzena Florkowska.
Polskie szkoły za granicą mają specyficzny urok i klimat i zwykle tworzone są przez pasjonatów. Polska szkołą w Bazylei działa od 19 lat i jest najdłużej funkcjonującą polską szkołą w Szwajcarii. Założyła ją i prowadzi Małgorzata Lityńska, która obecnie mieszka w Krakowie. Przez lata w krakowskim mieszkaniu była sąsiadką Wisławy Szymborskiej, co nie pozostało bez wpływu na szkołę. Z Małgorzatą Lityńską rozmawiała Marzena Florkowska.

Źródło: www.szkolynakoncuswiata.org/
(Marzena Florkowska/ew)

Nawet w najbiedniejszych krajach świata dzieci chcą chodzić do szkoły - przekonuje Magdalena Gołębiowska – Śmiałek, współzałożycielka i prezes Fundacji Szkoły na końcu świata, która to Fundacja opiekuje się dziewięciorgiem dzieci w Nepalu i umożliwia im dalszą edukację. O szkole, w które nauka wyglada zupełnie inaczej, ale jest jedyną szansą na wyjście z biedy z Magdaleną Gołębiowską – Śmiałek rozmawia Marzena Florkowska.
Leonhard Gimnazjum przy Kohlenberg 17 w Bazylei. Fot. http://www.polskaszkola.ch/
Wrzesień to nie tylko wspomnienia szkolne, ale także wojenne, więc dziś pora na wspomnienie szkoły właśnie z czasów wojny i czasów bezpośrednio powojennych. Głos oddajemy Wacławowi Nowotarskiemu, którego audycje muzyczne obecne są na antenia Radia Kraków od wielu lat. Do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości powrócił zachęcony przez Marzenę Florkowską.
Z czasów szkolnych w Zaklikowie pamięta doskonały chór i do dziś żałuje, że nigdy potem już nie powtórzył tego doświadczenia. To był rodzaj wspólnoty, spotkania towarzyskiego, a także pewnej dyscypliny, co dla ruchliwego chłopca miało pewne znaczenia. Dziś wspomnieniami szkolnymi dzieli się z nami Leszek Długosz, aktor, kompozytor, pianista, śpiewający poeta, którego audycji można posłuchać w Radiu Kraków w każdą niedzielę. Rozmawia z nim Marzena Florkowska.

Leszek Długosz
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim