W niedzielę 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.
Organizacje międzynarodowe już pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęły zwracać uwagę na tragiczne skutki i zbyt wielką liczbę ofiar. Śmierć i urazy, jako konsekwencje wypadków drogowych są traumatycznymi przeżyciami. Dotyczą często ludzi młodych i pozostawiają na wiele lat długotrwałe skutki w postaci kalectwa i urazów psychicznych. Często ofiary wypadków są pozostawione same sobie bez wsparcia i pomocy. Istnieje więc potrzeba zwracania uwagi całego świata i przypominania, że my wszyscy, jako uczestnicy systemu transportowego jesteśmy współodpowiedzialni za ofiary złego funkcjonowania tego systemu. Tak zrodziła się idea publicznego wyrażenia pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Po raz pierwszy Dzień Pamięci był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Inicjatywę tę poparł Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny.
Doceniając wagę problemu i solidaryzując się z ofiarami wypadków drogowych, 26 października 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja była zaproszeniem skierowanym do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia będących wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.
W Polsce Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w Zabawie koło Tarnowa, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”. W ramach obchodów, co roku w Zabawie odbywają się uroczystości kościelne, zaświecenie symbolicznego światła pod pomnikiem ofiar wypadków, posadzenie drzewa pamięci, spotkania z rodzinami ofiar, warsztaty terapeutyczne, programy edukacyjne, seminaria naukowe, konferencje.
W tym roku stowarzyszenie Przejście, które należy do Federacji FEVR przygotowało dodatkowo z tej okazji książkę stworzoną przez członka Zarządu FEVR oraz Zarządu Przejścia- Katarzynę Dobrzańską-Junco. Książka to świadectwa ofiar wypadków drogowych z różnych krajów Europy, w różnych językach. To przekonująca księga zeznań ofiar ruchu drogowego i ich rodzin, na każdej stronie pokazująca rozpaczliwe poczucie straty i palące żądanie sprawiedliwości i działania. Trudna, ale niezbędna lektura, aby zrozumieć czego potrzeba rodzinom i ofiarom i jak im pomóc. Przemowy do niej napisali m.in. Jean Todt – specjalny wysłannik ONZ ds. BRD, Etienne Krug – dyrektor departamentu ds. społecznych uwarunkowań zdrowia w Światowej Organizacji Zdrowia WHO, Antonio Avenoso – Dyrektor Wykonawczy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
Książka dostępna jest pod linkiem:
https://fevr.org/wp-content/uploads/2021/11/Voicestobeheard.FEVR_.pdf
a jej filmowa prezentacja dostępna jest poniżej:
Wszystkie materiały zespołu UNRSC przy ONZ, który zajmuje się m.in. oficjalnymi obchodami na świecie ( w tym materiały FEVR oraz stworzona książka) znajdują się na stronie Światowej Organizacji Zdrowia pod linkiem:
Tegoroczne hasło obchodów to: Pamiętaj. Wspieraj. Działaj.
Zapraszamy do przyłączenia się do obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Zabawie k/ Tarnowa w dniu 21 listopada.
Organizatorzy wydarzenia:
Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Instytut Transportu Samochodowego
Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego