Wspomagający rośliny rdzeń składa się z surowców mineralnych - produktów ubocznych przeróbki i oczyszczania kruszyw. “Kruszywa płaskie charakteryzują się wyższą nasiąkliwością i jamistością w porównaniu do ziaren kubicznych, dzięki czemu tworzą znakomitą aerację i retencję dla korzeni roślin, co jest kluczowe dla ich zdrowego wzrostu” - wyjaśniają naukowcy. Rdzenie mogą być implementowane na różne sposoby.

Wynalazek nie tylko pomaga roślinom, ale jest też korzystny dla środowiska. Użyte w kompozycji rdzenia surowce mineralne można uznać za odpady, jednak w rzeczywistości są bogate w biodostępne składniki mineralne, niezbędne dla roślin, dzięki czemu nie są wyrzucane, ale nadal są użyteczne.

Pierwsze rdzenie zostały już zainstalowane na terenie kampusu AGH, gdzie wspierają wzrost dębów. Naukowcy przetestowali również kompozycję mineralną  w swoich ogródkach.

Z prof. Tomaszem Gawendą i dr inż. Agatą Stempkowską z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH rozmawiała Ewa Szkurłat.