Rybak Santiago po wielu dniach bezowocnych połowów postanawia samotnie wypłynąć na dalekie wody, aby udowodnić wszystkim, że jeszcze nie jest bezużytecznym starcem. Jego przynętę połyka imponujący marlin. Santiago rozpoczyna dramatyczną walkę nie tylko z ogromną rybą i siłami natury, lecz także ze sobą i swoim słabnącym ciałem. (opis wydawcyy).

Kiedy rozmawiałyśmy o książce poza anteną, a ja mówiłam, że będzie starość, wytrwałość, Ty powiedziałaś: tam jest najważniejszy chłopiec. Powiesz dlaczego?

No to od razu wrzucasz mnie na głęboką wodę. Uważaj, uważaj, bo tam są rekiny!

No rzeczywiście, jak za pierwszym razem czytałam „Starego człowieka i morze”, czyli miałam lat naście, wydawało mi się, że to jest o dość tradycyjnie pojmowanej, stereotypowo pojmowanej męskości.

To wielki temat Hemingwaya, męskość, mężczyzna, kto jest mężczyzną i co mężczyźnie przystoi. I tak to czytałam. Natomiast nie jest żadną tajemnicą, że ja lubię czytać kilka razy te same rzeczy i wracam po kilkanaście razy do niektórych opowiadań albo do książek, przekonując siebie usilnie, że to nie jest strata czasu i że te nowości, które na mnie czekają, to się na mnie nie obrażą. I że nie będą jak te rekiny, które mnie potem oskubią.

I jeszcze wczoraj czytałam, oczywiście przygotowując się do spotkania z tobą. I mam jeszcze inne spostrzeżenia. Ale kiedy czytałam tę książkę, ze dwa czy trzy lata temu, odkryłam postać chłopca. On do mnie przemówił i okazało się, że jest dla mnie najważniejszy. Wtedy był. I dzięki niemu to opowiadanie było dla mnie jasne i pozytywne.

Pomimo że jest o porażce. Ale jest też o dumie, jest też o tych wszystkich właśnie składnikach męskości. Natomiast przede wszystkim - dla mnie wtedy - do tego mojego ostatniego czytania wczoraj, było ono o życzliwości.

O tym, że ktoś w ciebie wierzy i tego kogoś masz w głowie i w sercu. Ten refreniczny zwrot, gdyby tutaj chłopiec był.

Całej rozmowy posłuchasz w podkaście.

Barbara Sadurska - prawniczka, pisarka. Stypendystka Miasta Krakowa. Debiutowała zbiorem opowiadań „Mapa” (Nisza 2019), za który otrzymała Nagrodę im. W. Gombrowicza, Nagrodę Miasta Literatury UNESCO oraz tytuł O!Lśnienia Roku w kategorii Literatura przyznawany przez Miasto Kraków oraz Onet. Wydała zbiór opowiadań „W ruchu” (MIK 2021). Jest też autorką książek: „Bajka, Bajeczka (Wydawnictwo Warstwy), „Czarny hetman” (Nisza) oraz serii książek dla niedorosłych „Srebrny Smok”, „Rada Smoków” (Wydawnictwo Agora dla dzieci). Jej teksty pojawiały się w Twórczości, Piśmie – Magazynie Opinii, Miesięczniku Znak oraz w Wizjach, Kontencie i Stronie czynnej. Jest współautorką (z Jerzym Franczakiem) gry fabularnej FABU.