Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Stanisław Trybała - "Michał Anioł z Bogdanówki "

Artysta, rzeźbiarz , autor prac o tematyce sakralnej w tym poruszających piet a także rzeźb dla których inspiracją stały się motywy kobiecie i muzyczne instrumenty. Zauroczony jego twórczością myślenicki poeta Emil Biela, nazwał rzeźbiarza Michałem Aniołem z Bogdanówki. Stanisław Trybała był gościem Jolanty Drużyńskiej w Kole kultury 22 lipca.

Pieta.S.Trybała. fot. J.Druzynska

Jolanta Druzyńska rozmawia ze Stanisławem Trybałą
Stanisław Trybała - Michał Anioł z Bogdanówki

Sanisław Trybała (1950) urodził się w Biogdanówce, a obecnie mieszka w Czarnym Dunajcu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.A.Kenara w Zakopanem. W 1975 roku ukoñczył z wyróżnieniem wydział rzeźby ASP w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów- okręgu krakowskiego. Jego prace eksponowane były w kraju m in. w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Myślenicach i zagranicą: w Szwajcarii, Austrii, Francji. Rzeźby S.Trybały znajdują się w prywatnych kolekcjach w USA, Chinach czy Australii.

W lipcu 2016 roku wystawa rzeźb Stanisława Trybały prezentowana była w Palacu Sztuki w Krakowie

 

Z katalogu do wystawy w UNO Center Wien

"Stanisław Trybała uważa się za rzeźbiarza współczesnego, którego dzieła w drewnie osadzone są w formach antycznych, klasycznych. Nawiązuje w swojej sztuce do korzeni chrześcijańskich, Pieta – to jedna z tych najpiękniejszych figur na wystawie. Inne rzeźby tworzą kolekcję instrumentów smyczkowych. Skrzypce, kontrabas… znakomicie komponują się z wnętrzami, które przeznaczone są na kameralne koncerty, także do ogrodów koneserów muzyki… "


 

Gazeta Myślenicka , grudzień  2015 - Z recenzji wystawy z okazji 40 pracy Stanisława Trybały :

“Rzeźbiarz szczególnie upodobał sobie materiał jakim jest lipa. Rzeźby te łączą w sobie w niezwykle poetycki i natchniony sposób motywy kobiece z elementami muzycznymi. Kształt skrzypiec skonfrontowany, albo wpisany w figurę przypominającą Wenus to pomysł, który już wykorzystywano, ale w wykonaniu Stanisława Trybały nabrał nowego wyrazu. Zwraca też uwagę niezwykle ekspresyjna rzeźba głowy Chrystusa cierniem ukoronowanego … “

 

 jd.
 

 

 


 

 


 


 


 


 

między innymi świadczą one o tym „jak można wejść w ogrom miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga”. Obecny podczas wernisażu ks. Stefan Misiniec pisze w katalogu:

Na wystawie pokazane zostały Piety, które wyszły z pracowni w ostatnich dwóch latach. Widzimy w nich kierunek poszukiwań w jakim twórca podąża. Korzysta z bogactwa jaki odnajduje w materiale drewna lipowego i usiłuje odnaleźć struktury drewna z anatomią ciała, aby wyrazić przez tę materię dramat związany z egzystencją człowieka.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię