Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Stacja Kraków Michała Boguckiego w krakowskim Pałacu Sztuki

W Świetlicy Wyspiańskiego w Pałacu Sztuki wystawa znanego warszawskiego artysty malarza, performera , projektanta witraży Michała Boguckiego, twórcy i wieloletniego dyrektora Muzeum Ikon w Warszawie. "Stacja Kraków" jest swoistym przystankiem artysty , także podróżą sentymentalną do miejsca w którym jego rodzice Janusz i Teresa Boguccy działali w słynnej Grupie Krakowskiej i współtworzyli Galerię Krzysztofory Na ekspozycji wyraziste, nasycone kolorami, pełne symboli abstrakcyjne malarstwo Boguckiego. Prace z ostatnich lat jak i te najnowsze, tworzone specjalnie do Krakowa. O wystawie i sztuce Michała Boguckiego Jolanta Drużyńska rozmawiała z artystą w programie Koło kultury.

fot. J.Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z M.Boguckim

Krakowska wystawa zat. „Stacja Kraków” jest dla artysty wystawą szczególną. Prezentuje prace ostatnich trzech lat, jak i te najnowsze, tworzone specjalnie do Krakowa. Można powiedzieć, że jest wystawą sentymentalną, powrotem do lat młodzieńczych oraz początków drogi twórczej.

Michał Bogucki - "Stacja Kraków" malarstwo   -  Pałac Sztuki 
Wystawa czynna od 7.08 - 1.09.2024

fot. J.Drużyńska

fot. J.Drużyńska

Michał Bogucki

Artysta malarz, performer, autor polichromii, projektant witraży i wnętrz kościelnych. Naukę artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Krakowie, gdzie jego rodzice Maria i Janusz Boguccy zamieszkali po wojnie. W drugiej połowie lat 50. działali w Grupie Krakowskiej i współtworzyli Galerię Krzysztofory, której Maria Bogucka była pierwszym kierownikiem.

Michał Bogucki uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Zadebiutował wystawą indywidualną „Ćwiczenia sakralne” w 1971 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Po niej nastąpiły wystawy indywidualne w galeriach Warszawy, Poznania, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Dusseldorfu, Buffalo, Seatle,Batumi i Tbilisi. Uczestnik międzynarodowego festiwalu sztuki w Malmo Konsthall i IX Biennale Młodych w Paryżu.

W stanie wojennym brał udział jako twórca i animator w wystawach niezależnych, realizowanych w kościołach i przestrzeniach nieoficjalnych, organizowanych przez Marię i Janusza Boguckich (rodziców artysty ), potem Janusza Boguckiego (ojca artysty) i Ninę Smolarz. "Znak Krzyża", "Grób Wielkanocny", "Piąta Rocznica Gdańsk 80", "Droga Świateł", "Labirynt".

Istotne miejsce w dorobku twórczym Michała Boguckiego zajmuje również działalność wystawiennicza. Był komisarzem i scenografem wystaw Jerzego Nowosielskiego w Warszawie, Olsztynie, na Zamku Książ w Wałbrzychu, we Lwowie, Wilnie, Moskwie, Santiago de Compostella, Walencji, Saragossie, Barcelonie i w Bukareszcie.

W latach 2009-2019 stworzył i prowadził Muzeum Ikon w Warszawie.

Poza malarstwem sztalugowym Michał Bogucki jest również twórcą ikon. Od kwietnia tego roku w kościele św. Marka w Krakowie znajduje się ikona bł. Michała Giedroycia pisana jego ręką a już niedługo  - jak artysta zdradza w trakcie rozmowy z J.Drużyńską -  pojawi się w tym miejscu również ikona przedstawiająca św. Jadwigę Andegaweńską

mat.pras/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię