Od pierwszego lipca platformy internetowe mają obowiązek raportowania o osobach, które w ciągu roku sprzedadzą przez Internet towary i usługi za wartość większą niż 2 tysiące Euro i - jednoczesny drugi warunek - w ciągu roku tych transakcji będzie więcej niż 30.

Dotyczy to osób prywatnych, które w ten sposób dorabiają sobie sprzedając np. nieużywane już ubrania, zabawki, książki itp. Rzeczy stare lub całkiem nowe. Jeśli przekroczymy ustalone limity, to platforma raportuje nasze dane i mogą być z tego tytułu wyciągnięte konsekwencje. Celem tych działań jest opodatkowanie takiej działalności, która  jest już postrzegana jako  działalność gospodarcza.


Nowe przepisy dotyczą nie tylko sprzedaży towarów, ale też wynajem pokoju, mieszkania czy samochodu.

 
Przepisy te są konsekwencją dyrektywy unijnej, powinny obowiązywać już od początku bieżącego roku, ale wchodzą w życie od 1 lipca. Nie zmienia to faktu, że platformy internetowe będą raportować nasze działania począwszy od 1 stycznia 2024 roku.


Jeżeli przekraczamy ustalone limity, to rozwiązaniem jest założenie działalności gospodarczej albo, co ważne, tzw. nierejestrowanej działalności gospodarczej. Ta ostatnia zwalnia nas z obowiązku płacenia składek ZUS.  Od lipca zwiększa się także limit miesięcznych zysków przy działalności nierejestrowanej  do około 3 tysięcy złotych. miesięcznie.