Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay
Odczarowywanie krakowskich gołębi
Cały czas należy budować świadomość ludzi na temat dzikich ptaków. Istotne jest, aby wiedzieć, jak funkcjonują, jak szukają pożywienia, w jaki sposób gniazdują i dlaczego to robią. Jest wiele eksperymentów i pomysłów, które mają zostać zastosowane w przyszłym roku, aby przynieść korzystne efekty w relacji mieszkańcy-gołębie.
Zwierzęta nie robią nam na złość. Trzeba znaleźć kompromis wspólnego funkcjonowania w naszym mieście. Ważnym elementem jest zbudowanie półek skalnych, czyli miejsc, w których gołębie jednocześnie miałyby spokój i nie przeszkadzałyby człowiekowi – mówi Michał Czuba.
(cała rozmowa do posłuchania)
Michał Czuba/fot. Sylwia Paszkowska
Jeżeli zaczniesz dokarmiać, to nie przestawaj!
Ptaki można zacząć dokarmiać gdy zaczyna się prawdziwa zima z mrozem. Zajmując się ptakami, nie dbamy tylko o nie, ale również o siebie, ponieważ dzięki temu możemy je bliżej poznać, zobaczyć, jak funkcjonują, poznać ich zwyczaje.
Przyroda nie jest czarno-biała, zdarzają się różnego rodzaju konflikty. Przy karmnikach możemy budować swoją świadomość i odczuwać niesamowitą radość z oglądania dzikich ptaków.
Jeżeli postanowimy dokarmiać ptaki, to musimy pamiętać o jednej ważnej zasadzie, aby nie przestawać. Dlaczego? Dbając o nie, uzależniamy je od siebie i dajemy im znak, że znajdą pożywienie, które da im szansę przetrwać trudne momenty zimy.
Jeśli będziemy karmić je przez dwa miesiące, a potem wyjdziemy na urlop, to będą miały poważny problem, który może zakończyć się bardzo źle, ponieważ w przypadku gdy w okolicy już nikt inny nie dokarmia ptaków, zostają one bez opieki. Dokarmianie należy kontynuować aż do wiosny.
Odpowiednim pożywieniem dla ptaków jest mieszanka ziaren albo kul tłuszczowych. Chleb jest całkowicie niekorzystny z wielu powodów. W składzie ma dużo złych składników, które wpływają źle na funkcjonowanie, a także chleb szybko się psuje i mogą korzystać z niego inne dzikie zwierzęta, które nie do końca powinny go zjadać.
Więcej o wydarzeniu TUTAJ