- A
- A
- A
#1 - Spływ przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca należy do najciekawszych form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Turyści płyną łodzią zbudowaną z połączonych wąskich czółen. To podróż o zmiennym tempie. Rzeka raz gwałtownie skręca i przebija się przez kolejne skały, by za chwilę zwolnić na głębokim rozlewisku.Podróż trwa od dwóch do trzech godzin, w zależności od aktualnego poziomu Dunajca. Łodzie prowadzone są przez miejscowych górali, którzy podczas opowiadają o historii, tradycji, przyrodzie, ale również przytaczają bardziej i mniej znane legendy. W czasie spływu turyści z różnych perspektyw obserwują "wizytówki" Pienińskiego Parku Narodowego takie jak Trzy Korony czy Sokolicę.
Spływ jest także okazją do obserwacji charakterystycznych gatunków roślin m.in. bagiennej olszyny górskiej czy chryzantemy Zawadzkiego. W rejonie Pienin występuje ponad 180 gatunków ptaków (bocian czarny, czapla siwa, pluszcz) oraz ryb - 17 gatunków (brzana, lipień czy kleń). Na największą uwagę zasługuje jednak niepylak apollo - motyl o białych skrzydłach z czarnymi i czerwonymi plamkami.
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich istnieje od 1934 roku. Do dyspozycji turystów jest około 250 łodzi. Sezon trwa od kwietnia do października. Za wyjątkiem Wielkanocy i Bożego Ciała z atrakcji, przy dobrej pogodzie, można korzystać codziennie.
Warto wiedzieć, że zanim spływ Dunajcem stał się turystyczną atrakcją, rzeką transportowano drewno do skupów, które mieściły się wzdłuż brzegu. Na tratwach przewożono także węgiel czy suszone owoce. Część transportów odbywała się na krótkich odcinkach, a część docierała aż do samego Gdańska.
Pieniński Park Narodowy utworzono w 1932 roku. Był to pierwszy park narodowy w Polsce. Rocznie zwiedza go ponad 800 tysięcy turystów.
Gość audycji: Henryk Węglarz z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Dunajcu
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:41
Podhale pamięta o Janie Pawle II - tak górale uczcili 20. rocznicę śmierci papieża
-
20:54
Superpuchar Polski nie dla Wisły, trofeum dla Jagiellonii
-
18:35
Jak wygląda dorastanie dzieci w spektrum autyzmu?
-
18:19
Krakowska straż miejska ma 34 lata. Była jedną z pierwszych formacji tego rodzaju w Polsce
-
17:52
Po protestach mieszkańców jest czwarty wariant obwodnicy Nowego Targu
-
17:09
Po 20 latach trudno dostrzec prawdziwy obraz Jana Pawła II. O konstruktach i kliszach wokół papieża
-
17:07
Dziś wreszcie mecz o Superpuchar Polski Wisła Kraków - Jagiellonia. TRANSMISJA
-
13:30
Space Technologies na AGH: międzynarodowe studia dla przyszłych astronautów
-
10:40
Kraków Karoliny Grodziskiej - odc. 4. - Pan Groch - osoba nietuzinkowa