Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Siła Fotografii 2024: od Nowej Huty po Strefę Gazy

Już po raz siódmy Nowohuckie Centrum Kultury zamienia się w wielką galerię sztuki. To wszystko za sprawą wyjątkowego projektu Siła Fotografii. Wśród tegorocznych wydarzeń znajduje się dobrze znana wystawa World Press Photo, która obchodzi swoją 67. edycję. Regularnie organizowana od 1955 roku, przerwana zaledwie raz, wystawa ta ukazuje najważniejsze wydarzenia na świecie, uchwycone obiektywami najlepszych fotoreporterów. Jednak Siła Fotografii to znacznie więcej niż World Press Photo. W tym roku NCK stało się domem dla licznych fascynujących wystaw fotograficznych, które zachwycają różnorodnością i głębią przekazu. Sylwia Paszkowska rozmawiała w audycji "Przed hejnałem" z Moniką Stachnik-Czaplą, kuratorką projektu, oraz Anitą Andrzejewską, autorką wystawy „Outside In”.

Wydarznie Siła Fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Mało znane fotografie Beksińskiego

Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu są mało znane fotografie Zdzisława Beksińskiego. Wystawa "Materie nieoczywiste", zorganizowana dzięki kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, ukazuje surrealistyczne, czarno-białe zdjęcia, które zadziwiają i intrygują widzów.

Beksiński jest kojarzony głównie z malarstwem, a mało kto wie, że artysta ten zaczynał od fotografii. Właściwie trudno powiedzieć, że posiadał jakiś temat przewodni, bo jego prace ukazują zakamuflowane w otoczeniu postacie. Gdzieś w rogu widać fragment twarzy czy plecy kobiety. Oczywiście wiemy, że to jest żona Beksińskiego, która mu często pozowała. Czasami są to po prostu faktury, krople i przemyślenia. Przedziwna, surrealistyczna fotografia, zresztą jak cała twórczość Beksińskiego – mówi Monika Stachnik-Czapla

Wojtek Moskwa i poetycki Nepal

Wystawa Wojtka Moskwy pod tytułem "SANSARA Nepal" to kolejny fascynujący element tegorocznej Siły Fotografii. Moskwa, wielokrotnie odwiedzając Nepal, stworzył cykl czarno-białych fotografii, które są niepowtarzalną podróżą przez ten kraj, ale także przez filozoficzne refleksje na temat życia i śmierci. Każda fotografia opatrzona jest poetyckim komentarzem, który nie nawiązuje bezpośrednio do obrazu, co stawia widza przed wyzwaniem interpretacyjnym.

Wystawa "Outside In" Anity Andrzejewskiej: spotkanie światów

Na moją wystawę składają się zdjęcia, które zrobiłam w dość odległym od siebie czasie, nie są też spięte żadną klamrą miejsca, w którym powstały. Pochodzą z czterech kontynentów: Europy, Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Narracja jest bardzo nielinearna, subiektywna i osobista - wyjaśnia Anita Andrzejewska

Jak tłumaczy autorka, jej zdjęcia oddają osobiste doświadczenia oraz sposób, w jaki świat zewnętrzny rezonuje z naszym wewnętrznym postrzeganiem. Zdjęcia nie są uporządkowane chronologicznie ani tematycznie, co czyni wystawę bardzo subiektywną i otwartą na interpretacje.

(posłuchaj całej rozmowy)

Wydarznie Siła Fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wydarznie Siła Fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Krakowski Klub Fotograficzny: 75 lat Nowej Huty

W ramach obchodów 75-lecia Nowej Huty specjalny projekt przygotował jeden z najstarszych klubów fotograficznych w Polsce - Krakowski Klub Fotograficzny. Tegoroczna wystawa klubu ukazuje archiwalne fotografie Nowej Huty z lat 50. i 60.

Autorami zdjęć Nowej Huty są już nieżyjący artyści. Młodzi ludzie, ale nawet starsi, którzy mieszkają w Nowej Hucie, nie zdają sobie sprawy, że kiedyś na Placu Centralnym w ogóle nie było budynków. Pasły się krowy, chodziły konie, uprawiano pola. Są to zdjęcia z naszego archiwum klubowego. Może nie są w idealnym stanie, ponieważ autorzy przekazywali do Krakowskiego Klubu Fotograficznego w domowego archiwum, ale to oryginalne zdjęcia, wywołane pod powiększalnikiem. Są naprawdę warte zobaczenia - zachęca do zwiedzenia wystawy Monika Stachnik-Czapla

World Press Photo: Świat w obiektywie

Największym magnesem, który przyciąga zwiedzających do NCK, jest bez wątpienia World Press Photo. Wystawa prezentuje najlepsze fotografie dokumentujące najważniejsze wydarzenia na świecie. W tym roku jury, składające się z kilkunastu ekspertów, musiało wybrać zwycięskie zdjęcie spośród ponad 61 tysięcy zgłoszeń. Tegoroczna zwycięska fotografia, podobnie jak wiele innych z ostatnich lat, przedstawia tragiczne wydarzenia związane z wojną.

Zdjęcie roku to fotografia Palestyńczyka, Mohammeda Salema. Jest to fotografia, która dokumentuje konflikt w Strefie Gazy. Przedstawia bardzo trudny moment - kobietę, która trzyma w rękach zawinięte ciało siostrzenicy, pięcioletniego dziecka. Patrząc na to zdjęcie widzimy niesamowitą kompozycję i kolory, ale później odczytujemy, co tak naprawdę ono przedstawia. Co ciekawe, ten sam fotograf został wyróżniony w konkursie World Press Photo już 10 lat temu, również za dokumentowanie konfliktu w Strefie Gazy.

Cały program Siły Fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury: [TUTAJ]

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię