Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Setna rocznica urodzin Stanisława Pagaczewskiego

100 lat temu, 9 lipca, urodził się Stanisław Pagaczewski. Do historii literatury przeszedł przede wszystkim jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Jego Baltazar Gąbka stał się postacią rozpoznawaną i lubianą przez kilka pokoleń czytelników.

Zdjęcie archiwalne Stanisława Pagaczewskiego. Obok okładka słynnej trylogii o Baltazarze Gąbce.

posłuchaj audycji Barbary Gawryluk o Stanisławie Pagaczewskim
Stanisław Pagaczewski. Archiwalne zdjęcia

Stanisław Pagaczewski, całe życie mieszkał w ukochanym Krakowie. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim,  mocno związał się ze środowiskiem literackim miasta. Był autorem wielu książek i przewodników turystycznych, znany był również jako przewodnik i działacz ruchu turystyczno - krajoznawczego.

Pisał przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Najsławniejsza jest trzyczęściowa opowieść o przygodach Smoka Wawelskiego i jego przyjaciół. „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” oraz „Gąbka i latające  talerze”. Książki są wznawiane, trylogia o Baltazarze Gąbce miała siedem wydań, a łączny nakład całości osiągnął astronomiczną jak na polskie stosunki liczbę 2 mln egzemplarzy. Ostatnio trylogia w jednym tomie ukazała się w 2011 roku w nowym opracowaniu graficznym w Wydawnictwie Literackim, które wydało również audiobook w rewelacyjnej interpretacji Krzysztofa Tyńca.  Książki zostały przełożone na wiele języków, m.in. francuski, japoński, portugalski, słowacki, węgierski i angielski.

W audycji Koło Kultury przypomnimy nagraną w 2007 roku audycję Barbary Gawryluk   "Zapach siana i nasion palmowych". Nie tylko o książkach Stanisława Pagaczewskiego  będzie w niej mowa. Jego dzieci: Anna Pagaczewska-Białczyńska, Ewa Pagaczewska i Tomasz Pagaczewski opowiadają przede wszystkim o górskich wędrówkach, rowerowych wyprawach i egzotycznych podróżach. Wspominają ojca, który zaraził ich miłością do gór, przyrody, pasja poznawania świata.

Z opowiadań rodziny Pagaczewskich dowiemy się też jak powstawała seria książek o Baltazarze Gąbce,  dlaczego ingerowała cenzura, w jakich okolicznościach szpieg Moczarek zmienił się w  Mżawkę i jakie były perypetie przy produkcji telewizyjnego serialu animowanego. W audycji usłyszymy też głos Stanisława Pagaczewskiego, zachowany w archiwach Radia Kraków. W 1980 roku z autorem rozmawiała Anna Balicka.

Archiwalna audycja "Zapach siana i nasion palmowych" w Kole Kultury w czwartek 7 lipca o 21.30.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię