Serduszka okazałe są łatwe w uprawie, wolne od chorób, a szkodniki jej nie atakują. Preferują lekko zacienione stanowiska, osłonięte od wiatru i zaciszne. Są świetnymi roślinami na rabaty naturalistyczne, pod koronami drzew lub wyższych krzewów. Najbardziej lubią ziemię wilgotną i próchniczną o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, ale bywa że mogą je uszkadzać majowe przymrozki, kiedy liście i łodygi podrosły podczas ciepłej pogody w kwietniu. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet przez kilkadziesiąt lat, bo tworzą silny i głęboki system korzeniowy.
Warto wiedzieć, że gdy zdecydujemy się posadzić serduszkę w eksponowanym miejscu to po przekwitnięciu ona całkowicie znika z powierzchni, bo nie tylko kwiaty ale i liście po kwitnieniu zamierają i opadają. Nie znaczy to jednak, że roślina obumiera – pojawi się znowu w następnym sezonie, ale warto zaznaczyć jej miejsce patykiem, by nie usiłować posadzić latem czy jesienią czegoś w to niby puste miejsce, przy okazji uszkadzając grube, kruche i mięsiste korzenie.
Można ją rozmnażać przez wysiew nasion lub podział kęp. Wysiew wykonujemy na jesieni bądź zimą, ponieważ nasiona serduszek potrzebują przejść okres chłodu, aby prawidłowo się rozwijać. Podział kęp lub pobieranie i sadzenie sadzonek korzeniowych najlepiej wykonać na przedwiośniu lub wczesną wiosną (najlepiej od lutego do kwietnia).
Serduszka jest dość delikatną rośliną, więc sadzimy ją w towarzystwie mało ekspansywnych bylin, ale takich które latem zasłonią puste miejsce, kiedy serduszkowe liście znikną. Świetnie nadaje się na półcieniste rabaty razem z tawułkami, parzydłem, brunnerami, funkiami, orlikami, języcznikami czy hakonechloą.
Oprócz serduszek okazałych jest jeszcze kilka innych gatunków serduszek, pochodzących z Ameryki Północnej, równie łatwych w uprawie i wartych zainteresowania, choć traktowanych jako kolekcjonerskie. Są to np. dorastające do 40 cm serduszka wspaniałe (Dicentra eximia), o pierzastych liściach, które nie zamierają po kwitnieniu lub serduszka piękne (Dicentra formosa), rozrastające się za pomocą kłączy, kwitnące aż do początku lata.
- A
- A
- A
Serduszka okazałe
Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) jest bardzo ciekawą, choć mam wrażenie niedocenianą, byliną nadającą się nie tylko do babcinych ogrodów czy rustykalnych przedogródków. Co prawda pochodzi z dalekiego Wschodu, ale doskonale czuje się w klimacie Polski. W sprzyjających warunkach serduszka dorastają do wysokości około 80 cm. Tworzą kępy o mięsistych, łukowatych łodygach, pustych w środku, które są dość kruche i łatwo je złamać. Ich ozdobą są nie tylko pierzaste, niebiesko-zielone liście, przypominające liście lubczyku, ale przede wszystkim różowo-białe kwiaty, zebrane w długie grona na szczytach łukowato wygiętych pędów, kształtem przypominające serduszka, z których wypływa łza. Pojawiają się w maju i na początku czerwca.
Autor:
Anna Kluz- Łoś
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:53
Na co musisz uważać, pracując w Niemczech jako kierowca C+E?
-
10:52
Zbliża się kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku w regionie tarnowskim stanie przed komisją lekarską?
-
10:36
Fluorescencyjny kolor wody w Wildze. Kto zanieczyścił rzekę?
-
10:32
Pędziła zdecydowanie za szybko do Limanowej, ale miała powód. Policjanci zapewnili eskortę
-
10:00
Jak prawo reguluje kontakty między dziadkami a wnukami?
-
09:34
Zaginęła 50-letnia Elżbieta Garzyńska–Wiśniecka z Wołowic. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
09:31
Szaleńcza jazda zakończona utratą prawa jazdy i 10 tys. zł mandatu
-
09:12
Tabletki na odchudzanie – dlaczego w 2025 roku nadal się na nie nabieramy?
-
08:55
Nad Morskie Oko z ministrą? Pieszo lub elektrycznym busem. Fiakrzy: "szkoda, że nie fasiągiem"
-
08:15
Kontrowersje wokół planów budowy największego w Polsce polderu. Wojewoda ma pomysł na kompromis
-
07:33
Jest nowy kandydat na prezydenta RP, który... prezydentem zostać nie chce