Reportaż został nagrodzony "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli nawet na odległym kontynencie".
Konkurs Artystycznych Form Radiowych, organizowany przez Radio Pomorza i Kujaw,  od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła.
Jurorami byli: Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku i producent muzyczny, pedagog, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej reżyserii dźwięku, laureat nagród muzycznych „Fryderyk” i międzynarodowej nagrody radiowej Prix Italia,
Jarosław Jakubowski - poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz, zwycięzca konkursu dramaturgicznego „Metafory Rzeczywistości” i Henryk Rozen - reżyser teatralny i radiowy, aktor, pedagog, laureat nagród Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, międzynarodowej nagrody radiowej Prix Italia, w 2016 r. nagrodzony Splendorem Splendorów za wkład w rozwój radia artystycznego.

Katarzyna Jawor z Myślenic od 10 lat pracuje w stolicy Peru Limie. Jako świecka misjonarka opiekuje się dziećmi ulicy, wspiera mieszkańców slumsów wielomilionowego miasta. Mieszkańcy Peru obecnie bardziej boją się głodu niż koronawirusa. Podczas obowiązkowej kwarantanny stracili dochody i nie mają z czego żyć. O tym, że mieszkańcy Limy głodowali, świadczyły białe prześcieradła zawieszone w ich oknach. Tak sygnalizowali brak dostępu do żywności.



Katarzyna Jawor mogła być dyrektorem banku, albo managerem w zagranicznej firmie, bo do tego przygotowały ją studia, które ukończyła. Ona wybrała inaczej - podążyła za tajemnicą i rozpoczęła pracę na rzecz biednych w Peru - jako świecka misjonarka. Wspiera liczne projekty dla ubogich ze slamsów, pomaga w liturgii w kaplicach na peryferiach diecezji. Pracuje z młodzieżą. Od 2018 pracuje w Domu Dziecka Jana Pawła II i pomaga innym Domom Dziecka pozbawionym wszelkiej pomocy ze strony państwa. Od 2012 odwiedza w peruwiańskich więzieniach naszych rodaków, którzy żyją tam w bardzo trudnych warunkach.

15 czerwca 2021 Katarzyna Jawor wróciła z Peru Udało się jej tam pojechać, bo wreszcie, po roku, otwarto granice. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna, pozamykano wiele sklepów, a ludzie proszą o pieniądze na chleb. Nadal potrzebują każdej pomocy. Możemy ich wesprzeć przez portal "zrzutka", należy szukać zbiórki "Gwiazdka dla Peru".

#kultura