Ślady osady długo ukrywały się przed okiem badaczy, bo liczący sobie ponad 170 ha obszar, na którym się znajduje, porasta gęsty las. Naukowcy dokonali odkrycia dzięki danym z lotniczego skaningu laserowego. Kiedy przyglądali się powstałym na ich bazie cyfrowym modelom terenu udostępnianym za pośrednictwem rządowej strony Geoportal.gov.pl, przed ich oczami zaczął wyłaniać się kompletnie zachowany układ przestrzenny tworzony przez zagrody, pola, miedze a nawet drogi. Ze względu na unikalny w skali Europy charakter odkrycia, znalezisko zostało szybko okrzyknięte „drugim Biskupinem”.
"Użycie lasera przyspieszyło prace" - powiedział prof. Krystian Kozioł z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Na @AGH_Krakow zaprezentowano cenne odkrycia archeologiczne https://t.co/x2hkRg4lKw. zawieszkę z brązu, która przedstawia (jak się zdaje) osiem kaczek. Odkryto ją w Borach Tucholskich,jest jedyną taką zachowaną w całości terenie Europy.@RadioKrakow #auka pic.twitter.com/XmMfFapM4R
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) April 6, 2022
Dzięki pracom archeologicznym udało się ustalić, że osada istniała w okresie od II do VI w. n.e. , a pozostałości archeolodzy zaliczają do tzw. kultury wielbarskiej.
Trwające już od czterech lat prace archeologów od początku wspierali pracownicy naukowi Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, a także studenci z działającego na wydziale Koła Naukowego. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów służących do analizy cyfrowego modelu terenu, wyodrębniono interesujące archeologów obiekty.