Jak przyznaje profesor Hubert Huras, kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego, obecnie w wydzielonym oddziale dla ciężarnych pacjentek covidowych przebywa 9 kobiet.
Dzieci, które do tej pory urodziły w Małopolsce matki zakażone koronawirusem, były zdrowe. Świadczy to o istnieniu bariery, najprawdopodobniej w łożysku, która uniemożliwia przechodzenie wirusa do dziecka. Jednak infekcja Covid-19 w ciąży wpływa na układ krzepnięcia.
Ciężarne, które zachorują na Covid-19, powinny zwracać uwagę przede wszystkim na objawy takie jak duszność, głównie spoczynkowa. Kobieta powinna skontaktować się z lekarzem, ponieważ konieczne jest wsparcie tlenowe. Jeśli chodzi o bóle mięśni, czy gorączkę, które pojawiają się u ciężarnych w czasie zakażenia koronawirusem, nie są to objawy, które wymagają pilnego zgłoszenia się do lekarza.
Na razie nie ma badań, dotyczących szczepień ciężarnych przeciw Covid-19. Jeśli kobieta wyraża chęć szczepienia, to decyzja należy do niej. Nie ma przeciwwskazań do szczepienia w II i III trymestrze ciąży.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Tomasz Bździkot/jp