Rodzice mają wpływ na wybór dyrektora przedszkola lub szkoły samorządowej, do której dziecko chodzi?
- Jak najbardziej. Często rodzice nie mają nawet świadomości, że mają bardzo realny wpływ na to, kto będzie zajmował takie stanowisko. Kadencja dyrektora co do zasady trwa 5 lat. Potem jest konkurs, którego organizatorem jest prezydent miasta. Prezydent powołuje komisję konkursową. W skład komisji wchodzą między innymi wyłonieni przedstawiciele przez radę rodziców. To dwie osoby, które mają równoważny głos, taki sam jak rada pedagogiczna. W tej samej komisji konkursowej jest też dwóch przedstawicieli nauczycieli. W komisji głosów kuratorium jest trzy, ze strony miasta Krakowa, także trzy. Realny wpływ na to, jak kandydaci będą ocenieni i kto zostanie wybrany, rodzice na pewno mają.
Czyli Urząd Miasta i Kuratorium to 6 głosów, nauczyciele z danej szkoły i rodzice - 4 głosy. Nie przegłosują, ale mają wpływ?
- Tak. Dodatkowo stronę placówki wspierają jeszcze głosy związków zawodowych. Do komisji uzupełniająco wchodzą związki, które funkcjonują w placówce, po jednym przedstawicielu każdego związku. Środowisko placówki jest reprezentowane na równi ze środowiskiem organu prowadzącego i organu nadzorującego. Mamy równowagę. Jeżeli kandydat jest dobrze rozpoznawalny w środowisku i tam dobrze postrzegany, bo dyrektor na co dzień funkcjonuje tam, ma realne szanse w konkursie.
Trwają konkursy na dyrektorów placówek. Prawie 50 konkursów z nami, kilka przed nami. Ile jest przedszkoli samorządowych i ile jest szkół samorządowych?
- Jako samorząd mamy pod sobą 317 jednostek, które prowadzimy. To przedszkola, szkoły podstawowe, licea, zespoły szkół, szkoły zawodowe, młodzieżowe domy kultury, bursy, schronisko młodzieżowe. To całe spektrum placówek.
Do nich wszystkich są wybierani teraz nowi dyrektorzy, o ile skończyła się kadencja dyrektora?
- Tak.
Dyrektor szkoły powinien czy nie powinien być nauczycielem?
- To trudne pytanie. Przepisy mówią, że co do zasady to nauczyciel mianowany lub dyplomowany i tylko taka osoba może przystąpić do konkursu. Jest oczywiście też furtka dla menadżerów. Dyrektorem placówki może zatem być osoba, która nie jest nauczycielem. Wtedy obowiązki związane z nadzorem pedagogicznym realizuje wicedyrektor. W Krakowie na 317 jednostek mamy tylko 4 menadżerów. Reszt dyrektorów to nauczyciele. Szkoła to nie tylko nauczanie i wychowanie. To zakład pracy, nieruchomość, grunty, prawo zamówień publicznych. Wachlarz kompetencji jest ogromny.