- A
- A
- A
"Nie myślałem, że będę malarzem ..." - Rafał Olbiński
Jeden z najwybitniejszych polskich twórców: malarz, ilustrator, projektant , plakacista - Rafał Olbiński pokazał w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie największy jak dotąd w Polsce wybór swoich prac. Olbiński jest laureatem ponad 150 nagród, w tym złotych i srebrnych medali przyznawanych przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku, Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. Jego prace są eksponowane w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach świata. Artysta był gościem Jolanty Drużyńskiej w programie Koło kultury.Rafał Olbiński urodził się w Kielcach , studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Początki jego twórczości to plakaty oraz praca w charakterze grafika w czasopiśmie „Jazz Forum” W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfi, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma „Creative Review” w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork Stolicą Świata, wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolpha Giulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku. W 1996 roku Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25. rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę Premio Divina Guilia za wybitny wkład do sztuki współczesnej.
Prace Rafała Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane, to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol. W tym samym roku jego debiut scenografczny do opery Don Giovani w Filadelfi był bardzo wysoko oceniony przez krytyków „The New York Timesa” i „Philadelphia Inquirer”.
Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak „The New York Times”, „Der Spiegel”, etc. a w Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o jego sztuce
W 2006 roku Prezydent RP odznaczył Artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Ofcerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.
„The Virtue of Ambiguity” - wystawa prac Rafała Olbińskiego prezentowana jest od 12 lipca 2018 roku w Krakowie w Pałacu Sztuki TPSP. Na ekspozycji blisko 90. prac z różnych okresów twórczości artysty. Wszystkie pochodzą z prywatnych kolekcji z kraju i zagranicy.
jd/mat.pras TPSP
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:21
Laboratoria za pół miliona. Studenci kryminalistyki na UKEN będą się uczyć w lepszych warunkach. ZDJĘCIA
-
10:53
Na co musisz uważać, pracując w Niemczech jako kierowca C+E?
-
10:52
Zbliża się kwalifikacja wojskowa. Kto w tym roku w regionie tarnowskim stanie przed komisją lekarską?
-
10:51
Najlepsze życzenia dla wszystkich dziadków! Dzisiaj ich dzień
-
10:36
Fluorescencyjny kolor wody w Wildze. Kto zanieczyścił rzekę?
-
10:32
Pędziła zdecydowanie za szybko do Limanowej, ale miała powód. Policjanci zapewnili eskortę
-
10:00
Jak prawo reguluje kontakty między dziadkami a wnukami?
-
09:34
Zaginęła 50-letnia Elżbieta Garzyńska–Wiśniecka z Wołowic. ZDJĘCIE, RYSOPIS
-
09:31
Szaleńcza jazda zakończona utratą prawa jazdy i 10 tys. zł mandatu
-
09:12
Tabletki na odchudzanie – dlaczego w 2025 roku nadal się na nie nabieramy?
-
08:55
Nad Morskie Oko z ministrą? Pieszo lub elektrycznym busem. Fiakrzy: "szkoda, że nie fasiągiem"