Radiowy Klub Książki to nowy projekt Radia Kraków i Instytutu Książki. Chcemy w ten sposób wesprzeć i rozpropagować ideę Dyskusyjnych Klubów Książki, które w Polsce działają od 10 lat. Będziemy uczestniczyć w spotkaniach Klubów w Małopolsce i prezentować dyskusje o książkach na antenie Radia Kraków. W programie relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Michałowicach.

Tomasz Różycki „Litery”

Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 pod red. Ryszarda Krynickiego Tom 92

Twórczość Tomasza Różyckiego, poety z roczników siedemdziesiątych, nie jest kojarzona z młodą poezją. Jej wyraźna kontynuacyjność każe myśleć o Różyckim jako spadkobiercy gigantów modernizmu, który dzieli poetyckie doświadczenie ze swoimi poprzednikami, a nie z rówieśnikami. Poezja ta jest w sposób dosłowny i metaforyczny związana z przestrzenią.

„Tomasz Różycki jest poetą obdarzonym niezwykłą plastycznością słowa, siłą poetyckiej wyobraźni, przenikliwością spojrzenia. Pisze wiersze finezyjne, o czystym rysunku frazy, brzmiące w muzycznych rejestrach polszczyzny. Jest w nich wysoka nuta – ślad rozpoznania czegoś przejmującego, ślad intensywności doznania świata, intensywności widzenia. Te wiersze potrafią się śmiać, umieją bawić się jak dzieci. Ale przechowują też w sobie wulkaniczny żwir, ślady zakrzepłej krwi, popiół spalonych map”.  Paweł Próchniak

 

Prof. Paweł Próchniak jest historykiem literatury i krytykiem literackim. Wykłada na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Pomysłodawca i redaktor naczelny witryny internetowej Strony Poezji. Polska poezja współczesna: kompendia, antologie, rozmowy.

Częścią portalu są Monografie w toku. Kompendia multimedialne: Barańczak, Krynicki, Zagajewski, pod redakcją Pawła Próchniaka.

Autor monografii: Sen nożownika. O twórczości Ludwika Stanisława Licińskiego (Lublin 2001), Pęknięty płomień. O pisarstwie Tadeusza Micińskiego (Lublin 2006), Modernizm: ciemny nurt (studia z dziejów poezji) (Kraków 2011), Ryszard Krynicki. Monografia w toku (Lublin 2015), książek o literaturze ostatnich dziesięcioleci: Wiersze na wietrze (szkice, notatki) (Kraków 2008), Zamiar ze słów (szkice, notatki) (Kraków 2011) oraz tomu Bez dna: szkice lubelskie (książka w toku) (Lublin 2012).