Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Kampania i wybory na wyspie

Co łączy piłkarza Leo Messiego z prezydentem Madagaskaru Andry'm Rajoeliną? Fakt, że podobizny obu panów można wyjątkowo często spotkać na koszulkach noszonych przez Malgaszy. Od ostatnich wyborów prezydenckich minął na wyspie już prawie rok. Jednak wciąż w miastach można zobaczyć pojedyncze plakaty kandydatów i setki pomarańczowych koszulek z hasłami zachęcającymi do głosowania na prezydenta Rajoelinę. W Polsce trwają ostatnie godziny kampanii. Reporterka Radia Kraków postanowiła więc sprawdzić, jak to jest na Madagaskarze.

fot: Teresa Gut

Kiedy przejeżdża się przez biedne wioski albo idzie ulicami Mampikony, można odnieść wrażenie, że wybory na Madagaskarze dopiero będą. Tymczasem koszulki i plakaty to pozostałości po kampanii sprzed roku, gdy o najważniejszy urząd w państwie ubiegało się ponad 30 kandydatów, w tym aż czterech poprzednich prezydentów. Każdy z nich obiecywał budowę szpitali i szkół, rozwój dróg i wzrost PKB.

- Kampania wyborcza jest bardzo głośna. Polega ona na tym, że kandydaci wynajmują masę samochodów i płacą młodym ludziom, żeby tymi samochodami z platformami jeździli, śpiewali i tańczyli, rozdając koszulki z podobizną kandydata - opowiada przewodnik reporterki Radia Kraków ojciec Michał Apiecionek, który od kilkunastu lat mieszka na Madagaskarze.

Koszulki wyborcze ludzie noszą jednak często dlatego, że nie stać ich na inną odzież. Co zatem naprawdę sądzą o politykach? "Wszyscy liczą i wierzą w to co kandydaci mówią w kampanii. Ludzie naiwnie jednak wierzą, że stanie się to w ciągu tygodnia" - podkreśla misjonarz Michał Apiecionek.

Jak dodaje ojciec, problem jest też z prasą. "Wprowadzono takie prawo, że nie wolno krytykować prezydenta, ani rządu. Dlatego wszyscy z reguły piszą dobrze, bo może się to skończyć sądem" - mówi.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Jak informuje światowa organizacja "Reporterzy bez granic", prawo przyjęte w 2016 roku dopuszcza karanie dziennikarzy za przestępstwa takie jak pogarda, zniesławienie, czy ujawnianie nieprawdziwych informacji. "Jest jedna prywatna telewizja, w której każdego dnia w górnym prawym rogu jest pokazana pięść z liczbą dni, od kiedy to prawo obowiązuje. Przed wyborami śmialiśmy się oglądając wiadomości. Najpierw oglądaliśmy oficjalne wiadomosci telewizji publicznej. Tam było, że wszystko jest dobrze, jesteśmy w raju. Potem przełączaliśmy się na stację prywatną i nagle wszystko było źle" - mówi ojciec Michał.

W światowym indeksie wolności prasy publikowanym przez organizację "Reporterzy bez granic" Madagaskar znajduje się na 54 miejscu.

fot: Teresa Gut

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię