Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Etiopia - połowa drogi

Madagaskar to z jednej strony baobaby, lemury i bardzo opłacalne uprawy wanilii. Z drugiej to choroby, ubóstwo i brak opieki medycznej. Społeczeństwo jest dziesiątkowane przez epidemie. Niestety, nawet statystyki Światowej Organizacji Zdrowia nie są precyzyjne, bo statystykami na wyspie niewiele osób się przejmuje. Czworo lekarzy podjęło to wyzwanie i lecą na Czerwoną Wyspę. Dlaczego to robią?

fot: Teresa Gut

- Jesteśmy na lotnisku w Addis Abeba, w Etiopii. Przesiadamy się, bo trzeba jechać dalej. 6 godzin lotu w porównaniu z dyżurem to luzik - mówili lekarze. 

Międzylądowanie w Etiopii to ostatni moment oddechu przed tą wielką misją. "Przyjeżdżamy do Antananarywa, potem jedziemy do Mampikony. To będzie trudna podróż. 12-13 godzin jedziemy około 500 kilometrów. Nie jesteśmy w stanie sobie takiej drogi wyobrazić w Polsce. Mamy teoretycznie dobrą porę, ale dochodzą nas słuchy, że zaczęły się deszcze. Jeśli będzie ulewa i drogę zaleje, nie przejedziemy. Będziemy czekać aż woda opadnie, lub jak obok z kamieni usypią prowizoryczną drogę - mówi Lidia Stopyra, która kieruje oddziałem chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu imienia Żeromskiego.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

- Któregoś dnia zadzwoniła do mnie Lidka Stopyra i zapytała, czy pojadę z nią na Madagaskar. Lideczce się nie odmawia - dodaje Zofia Sikorska, okulistka z Bydgoszczy. "Ja akurat odbierałem dziecko z jednej z wycieczek. Trochę się zastanawiałem. Musiałem uzyskać zgodę żony. Myślałem, że ona się będzie długo zastanawiać, ale decyzję podjęła szybko" - opowiada z kolei Jakub Loster, specjalista chorób zakaźnych z krakowskiego szpitala imienia Rydygiera.

Jakie będą zadania lekarzy na Madagaskarze? "To się okaże. Ja mam przyjmować głównie dzieci. Mam USG. Będę pomocą dla wszystkich. Co będzie? To wyjdzie w praniu" - mówi Iza Szymońska, pediatra w czasie specjalizacji z chorób zakaźnych.

Masę sprzętu wiezie też ze sobą Zofia Sikorska. "Okulista bez sprzętu może pacjenta pooglądać jak obraz w muzeum i powiedzieć, że ładny. Mam ze sobą autorefraktometr. On powie, jaką wadę wzroku ma pacjent. Mam maleńką lampę szczelinową i przyrząd do badania dna oka. Mam mnóstwo okularów darowanych mi z akcji przeprowadzonej przez Radio PiK, przez znajomych i przyjaciół. Całe mieszkanie było w okularach" - podkreśla.

Czego lekarze boją się najbardziej? "Choroby tropikalne są wyzwaniem. Mamy kontakt z takimi pacjentami, ale to pojedyncze przypadki. Tam jest to częstsze. Mogą być też choroby, których w Polsce nigdy nie widzieliśmy" - mówi Jakub Loster. 

fot: Teresa Gut

Zofia Sikorska podkreśla, że dwa lata temu w Kamerunie największym wyzwaniem była dla niej niemoc. "Moje możliwości okulistyczne są ograniczone. Mogę zdiagnozować, ale nikogo nie zoperuję na zaćmę. Ja do dziś pamiętam w Kamerunie młodego chłopaka. On został przyprowadzony przez ojca. Z nim można było porozmawiać, ale on miał białe źrenice, zaćmę pourazową. W Polsce operacja zaćmy trwa 10-15 minut. Tego się boję, że zobaczę wiele osób, kórym nie będę mogła pomóc" - dodaje.

Lekarze zgodnie mówią, że robią to z potrzeby serca, bo to jest wpisane w ich zawód. "Takie są potrzeby. My w kraju mamy problem z nadmiarem jedzenia, marnowaniem, wszystkim. Tu jest inny świat" - usłyszała reporterka Radia Kraków.

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię