Czemu warto na nie polować?
Duże liście z charakterystycznymi dziurkami cechują się pięknym pstrym ubarwieniem. Warto jednak pamiętać, że te jasne fragmenty blaszek liściowych nie mają chlorofilu. Pojawiają się zazwyczaj jako nieregularny akcent na fragmentach blaszek liściowych, a czasem obejmują całe liście lub nawet fragmenty pędów.
Czy takie plamy powodują, że rośliny są delikatniejsze?
Jak większość roślin tropikalnych – także monstera ‘Variegata’ preferuje wilgotny i ciepły klimat. Jeśli więc rośnie w domu warto zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym ją eksponujemy nie było zbyt sucho – można pomyśleć o nawilżaczu powietrza lub po prostu ustawić doniczkę nad płytkim naczyniu z wodą wypełnionym kamykami lub keramzytem. Dobrze znoszą zraszanie, ale zawsze miękką (przegotowaną i wystudzoną) wodą, żeby nie zostawiała plam na liściach. Jeśli bowiem powietrze będzie zbyt suche, pojawią się brązowe końcówki na liściach. Trzeba pamiętać o tym szczególnie zimą, gdy kaloryfery wysuszają powietrze,
Najbardziej optymalna temperatura dla niej to zdecydowanie powyżej 20 stopni. Nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, więc podlewać ją można dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie sucha. Oczywiście doniczka musi obowiązkowo mieć otwory odpływowe, a na jej dnie koniecznie trzeba zapewnić drenaż. Jeśli będziemy przelewać monsterę, jej liście zaczną po prostu żółknąć, a korzenie mogą zacząć gnić, co z kolei jest prostą drogą ogólnego osłabienia kondycji rośliny i w konsekwencji różnych chorób.
Czego nie lubi?
Jeśli ustawimy tę monsterę w pobliżu okna, to ostre słońce może poparzyć jej liście, woli bowiem miejsce, gdzie światła jest dużo, ale rozproszonego, jak w tropikalnym lesie. Jeśli jednak będzie za ciemno, będzie gubić liście i po prostu marnieć. Ta zasada tyczy się wszystkich roślin o pstrych liściach.
Niesamowicie ważne jest także zapewnienie odpowiedniej warstwy drenażu, a dodatkowo wymieszanie podłoża do którego ją będziemy przesadzać z perlitem, włóknami kokosowymi lub piaskiem, by nie było zbyt ciężkie.